2/20/14 – Volusia Speedway Park/Barberville, FL (DIRTcar Nat’ls by Summit Night 1)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series ‘DIRTcar Nationals Presented by Summit’ Night 1 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Casey Roberts/50 $10,550
2. (6) Scott Bloomquist/50 $5,100
3. (15) Dale McDowell/50 $3,000
4. (13) John Blankenship/50 $2,500
5. (5) Gregg Satterlee/50 $2,100

6. (9) Brandon Sheppard/50 $2,250
7. (4) Steve Francis/50 $1,500
8. (11) Darrell Lanigan/50 $2,000
9. (18) Rick Eckert/50 $1,950
10. (19) Shane Clanton/50 $1,650
11. (8) Billy Moyer/50 $1,250
12. (23) Tim Fuller/50 $1,550
13. (14) Don O’Neal/50 $950
14. (2) Brady Smith/50 $950
15. (17) Vic Coffey/50 $850
16. (20) Eric Wells/50 $1,350
17. (12) Mike Marlar/50 $770
18. (22) Kenny Pettyjohn/50 $750
19. (10) Ivedent Lloyd Jr./49 $780
20. (21) Chub Frank/49 $1,250
21. (16) Tim McCreadie/45 $1,350
22. (24) Morgan Bagley/42 $1,250
23. (25) Clint Smith/38 $660
24. (3) Brian Shirley/22 $700
25. (7) Kyle Bronson/22 $725

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 27 Mins., 22.923 Secs.
Margin of Victory: 0.185 Secs.
Yellow Flags: 4 (laps 20, 22, 24, 28)
Lap Leaders: B. Smith (1-14); Roberts (15-30); Bloomquist (31-48); Roberts (49-50)
Provisional Starters: Fuller, Bagley (WoO); C. Smith (WoO emergency)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Roberts ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’

1. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 15.791
2. 40B-Kyle Bronson/Tampa, FL 15.947
3. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 15.962
4. 22-Gregg Satterlee/Indiana, PA 16.003
5. 1-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 16.040
6. 21L-Ivedent Lloyd Jr./Ocala, FL 16.077
7. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 16.145
8. 5-Don O’Neal/Martinsville, IN 16.230
9. 23-John Blankenship/Williamson, WV 16.231
10. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.233
11. 14M-Morgan Bagley/Tyler, TX 16.276
12. 28-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 16.340
13. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 16.385
14. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.420
15. 99Jr-Frankie Heckenast Jr./Orland Park, IL 16.426
16. 12M-Raymond Merrill/Sallisaw, OK 16.462
17. 18x-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 16.473
18. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.507
19. 5J-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 16.636
20. 32-Bobby Pierce/Oakwood, IL 16.671
21. 17J-John Winge/Sioux Falls, SD 16.942
22. 27-Jeff Beyers/Pana, IL 17.111
23. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 18.056

Group ‘B’

1. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 15.880
2. 81-Brian Shirley/Chatham, IL 15.934
3. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.093
4. 157-Mike Marlar/Winfield, TN 16.101
5. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 16.119
6. 2-Brady Smith/Solon Springs, Wi 16.134
7. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.167
8. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.168
9. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.200
10. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.233
11. 24M-Kenny Moreland/Waldorf, MD 16.261
12. 7-Jason Fitzgerald/Middleburg, FL 16.266
13. 38s-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 16.296
14. 18c-Chase Junghans/Manhattan, KS 16.327
15. 24-Rick Eckert/York, PA 16.373
16. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.373
17. 777-Jared Landers/Batesville, AR 16.375
18. 18-Eric Wells/Hazard, KY 16.428
19. 1b-Jeff Babcock/Wayne, OH 16.432
20. 4ds-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 16.494
21. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.686
22. 57-Chuck Julien/Apopka, FL 18.509

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Roberts, Moyer, Sheppard, Blankenship, Clanton, Bagley, Garvin, Heckenast, Jacobsen, Sullivan, Winge, Hammerle

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Satterlee, Bronson, Lloyd, O’Neal, Coffey, Pierce, Frank, Merrill, Beyers, Owens, Erb

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Bloomquist, Francis, Lanigan, McDowell, Pettyjohn, Briggs, Eckert, Stone, Landers, Babcock, Moreland

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Shirley, B. Smith, Marlar, McCreadie, Wells, Fuller, Junghans, C. Smith, Fitzgerald, Hollenbeck, Julien

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Coffey, Clanton, Frank, Bagley, Pierce, Garvin, Heckenast, Owens, Sullivan, Erb, Jacobsen, Winge, Beyers, Hammerle (DNS) Merrill

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Eckert, Wells, Pettyjohn, Fuller, Stone, Junghans, C. Smith, Babcock, Landers, Moreland, Fitzgerald, Hollenbeck, Julien, Briggs

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar