2/21/13 – Volusia Speedway Park/Barberville, FL (UNOH DIRTcar Nationals by Summit Night 1)
Tags:

Results of World of Outlaws Late Model Series ’42nd UNOH DIRTcar Nationals Presented by Summit Racing Equipment’ Night 1 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (7) Scott Bloomquist/50 $10,200
2. (5) Rick Eckert/50 $5,150
3. (6) Shane Clanton/50 $3,050
4. (2) Eric Wells/50 $3,050
5. (22) Josh Richards/50 $2,200

6. (1) Dennis Erb Jr./50 $1,700
7. (12) Jimmy Mars/50 $1,450
8. (20) Tim McCreadie/50 $1,500
9. (28) Bub McCool/50 $550
10. (8) Bobby Pierce/50 $1,150
11. (17) Brady Smith/50 $1,050
12. (27) Clint Smith/50 $350
13. (14) Pat Doar/49 $1,000
14. (26) Chub Frank/49 $1,050
15. (9) Eddie Carrier Jr./49 $850
16. (16) Tim Fuller/49 $850
17. (18) Dale McDowell/31 $820
18. (10) Jimmy Owens/31 $750
19. (19) Darrell Lanigan/31 $880
20. (25) Scott James/31 $700
21. (24) Mason Zeigler/31 $700
22. (10) Billy Ogle Jr./25 $700
23. (21) Morgan Bagley/25 $700
24. (15) Tyler Reddick/21 $700
25. (13) Shannon Babb/11 $700
26. (4) Vic Coffey/9 $725
27. (23) Kenny Pettyjohn/8 $700
28. (3) Billy Moyer/1 $700

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 36 Mins., 11.555 Secs.
Margin of Victory: 3.260 Secs.
Yellow Flags: 6 (laps 1, 10, 16, 26, 30, 31); 1 red (lap 31)
Lap Leaders: Wells (1-36); Bloomquist (37-50)
Provisional Starters: James, C. Frank (WoO points); C. Smith, McCool (WoO emergency
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Wells ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group A

1. 18-Eric Wells/Hazard, KY 16.204
2. 28-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 16.214
3. 28c-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.307
4. 32-Bobby Pierce/Oakwood, IL 16.319
5. 24-Rick Eckert/York, PA 16.330
6. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 16.341
7. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.354
8. 201-Billy Ogle Jr./Knoxville, TN 16.391
9. 38-Kenny Pettyjohn/Millsboro, DE 16.393
10. 2s-Stormy Scott/Las Cruces, NM 16.458
11. 18b-Shannon Babb/Moweaqua, IL 16.485
12. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.522
13. 5L-Jared Landers/Batesville, AR 16.546
14. 1d-Don O’Neal/Martinsville, IN 16.567
15. 44P-Earl Pearson Jr./Jacksonville, FL 16.626
16. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 16.699
17. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 16.700
18. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.724
19. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 16.737
20. 25b-Mike Benedum/Salem, WV 16.763
21. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.815
22. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 16.874
23. 7W-Ricky Weiss/Winnipeg, MAN 16.928
24. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 17.307
25. 72-Michael Norris/Sarver, PA 17.309
26. 21F-Todd Frank/Ashland, WI 17.511
27. 21d-Dan Stone/Thompson, PA N/T

Group B

1. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 15.997
2. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 16.397
3. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.399
4. 21M-Billy Moyer/Batesville, AR 16.437
5. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.446
6. 1R-Josh Richards/Shinnston, WV 16.459
7. 1W-Dillon Wood/New Smyrna Beach, FL 16.460
8. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 16.468
9. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.545
10. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.564
11. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 16.566
12. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.578
13. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.589
14. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.598
15. 11R-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.656
16. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.679
17. 21Jr-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 16.741
18. 7L-Jerry Lierly/Quincy, IL 16.763
19. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.766
20. 16-Justin Rattliff/Campbellsville, KY 16.798
21. 1G-Scott James/Bright, IN 16.865
22. 5J-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 16.984
23. 20R-Bryan Rowland/Woodward, OK 17.188
24. 4ds-Chad Hollenbeck/Kingsley, PA 17.896
25. 57-Chuck Julien/Apopka, FL 17.915
26. 71d-Ron Davies/Warren, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Wells, Eckert, Carrier, Babb, Pettyjohn, Lanigan, Landers, Sheppard, Weiss, Norris, Robinson, C. Smith, Stone, T. Frank, Pearson

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Erb, Pierce, Ogle, Doar, B. Smith, Bagley, Benedum, Moran, McCool, O’Neal, McBride, Scott

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Bloomquist, Coffey, Owens, Reddick, McDowell, Francis, James, Zeigler, Moyer Jr., Satterlee, Julien, Wood

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Moyer, Clanton, Mars, Fuller, Roberts, McCreadie, Richards, C. Frank, Jacobsen, Rattliff, Hollenbeck (DNS) Lierly, Davies

B-Main No. 1 (12 laps – Top 4 Transfer): B. Smith, Lanigan, Bagley, Pettyjohn, Landers, McCool, Moran, O’Neal, Benedum, Sheppard, Robinson, Scott, C. Smith, Weiss, Stone, T. Frank, Norris, McBride (DNS) Pearson

B-Main No. 2 (12 laps – Top 4 Transfer): McDowell, McCreadie, Richards, Zeigler, Francis, C. Frank, Satterlee, Moyer Jr., Julien, Roberts, James, Wood (DNS) Jacobsen, Rattliff, Hollenbeck, Lierly, Rowland, Davies