2/17/12 – Bubba Raceway Park/Ocala, FL (Bubba Army Winter Nationals Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Bubba Army Late Model Winter Nationals’ Night 2 at Bubba Raceway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Josh Richards/50 $10,150
2. (2) Darrell Lanigan/50 $5,150
3. (13) Bub McCool/50 $3,550
4. (4) Billy Moyer/50 $2,600
5. (7) Mike Marlar/50 $2,000
6. (3) Jason Feger/50 $1,750
7. (25) Chub Frank/50 $1,450
8. (6) Brandon Sheppard/50 $1,400
9. (24) Tim McCreadie/50 $1,350
10. (10) Vic Coffey/50 $1,150
11. (8) Rick Eckert/50 $1,200
12. (14) Clint Smith/50 $1,050
13. (18) Dillon Wood/50 $950
14. (5) Shane Clanton/50 $1,000
15. (21) Jared Hawkins/50 $850
16. (11) Pat Doar/50 $850
17. (19) Jason McBride/50 $770
18. (17) Frankie Heckenast Jr./50 $750
19. (15) Billy Moyer Jr./50 $730
20. (20) Kent Robinson/50 $700
21. (27) John Lobb/49 $0
22. (9) Ron Davies/35 $750
23. (23) Dan Stone/35 $700
24. (12) Ivedent Lloyd Jr./31 $725
25. (22) John Lowrie/15 $700
26. (16) Casey Roberts/15 $700
27. (26) Tim Fuller/1 $50

* Earnings include cash contingency award bonuses

Yellow Flags: 4 (Laps 15, 32, 36, 40)
Lap Leaders: Lanigan (1-25); Richards (26-50)
Provisional Starters: McCreadie, Frank (WoO); Fuller, Lobb (WoO emergency)
Rookie of the Race: McCool
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: McCool ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 13.938
2. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 14.023
3. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 14.027
4. 71d-Ron Davies/Warren, PA 14.070
5. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 14.114
6. 11d-Pat Doar/New Richmond, WI 14.115
7. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 14.116
8. 24-Rick Eckert/York, PA 14.126
9. 25F-Jason Feger/Bloomington, IL 14.157
10. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 14.167
11. b5-Brandon Sheppard/New Berlin, IL 14.197
12. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 14.217
13. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 14.225
14. 44-Clint Smith/Senoia, GA 14.275
15. 21Jr.-Billy Moyer Jr./Batesville, AR 14.297
16. 1W-Dillon Wood/Daytona Beach, FL 14.304
17. 81-Ivedent Lloyd Jr./Ocala, FL 14.319
18. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 14.321
19. 11-Austin Kirkpatrick/Ocala, FL 14.335
20. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 14.354
21. 25x-Mason Ziegler/Chalk Hill, PA 14.373
22. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 14.397
23. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 14.407
24. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 14.431
25. 99Jr-Frankie Heckenast Jr./Orland Park, IL 14.472
26. 80-Nick Lyons/Centralia, IL 14.503
27. 28-John Lobb/Frewsburg, NY 14.526
28. 13-J.R. Hotovy/Covert, MI 14.535
29. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 14.553
30. B12-Kevin Weaver/Gibson City, IL 14.602
31. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 14.607
32. 47-Tyler Ivey/Tallahassee, FL 14.651
33. 49-Greg Johnson/Bedford, IN 14.702
34. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 14.709
35. 35-Christian Augspurger/Palm Beach Gardens, FL 14.737
36. 48-Tim Lance/Brimfield, IL 14.739
37. 8-John Lowery/Bakersfield, CA 14.799
38. 3C-Mike Collins/Carter Lake, IA 14.834
39. 57-Charlie Sandercock/Belleville, ONT 14.875
40. 77M-Jay Morris/Watseka, IL 14.886
41. 38G-John Gardner Jr./Germantown Hills, IL 14.894
42. 4G-Bob Gardner/Matamoras, IL 14.973
43. 22G-Jill George/Cedar Falls, IA 14.974
44. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 15.149
45. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 15.413
46. 15-Alan Fink/Brewerton, NY 15.814
47. 33-Don Gordon/Chatham, ONT 16.389
48. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN N/T
49. 6-Steve Shaver/Vienna, WV N/T
50. 37-Jared Hawkins/Fairmont, WV N/T
51. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 14.560 (DQ – technical violation)

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Lanigan, Sheppard, Doar, Wood, Lyons, Ziegler, Frank, Fink, J. Gardner (DNS) Shirley

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Marlar, Lloyd, Ivey, McCreadie, Satterlee, Lowery, Lobb, Gordon (DNS) B. Gardner

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, Eckert, McCool, McBride, Roberts, Hotovy, Johnson, George, Robinson, Collins

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Feger, Davies, C. Smith, Sullivan, Fuller, Decker, Garvin, Sandercock, Kirkpatrick (DNS) Shaver

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Coffey, Moyer Jr., Stone, Heckenast, Augspurger, Hawkins, Weaver, Morris (DNS) Hammerle

B-Main No. 1 (12 laps – Top 4 Transfer): Roberts, Wood, Robinson, Lowery, Johnson, Lobb, Lyons, Fink, Ziegler, B. Gardner, J. Gardner, Satterlee, Frank, Gordon, McCreadie, Ivey (DNS) Lance, Shirley

B-Main No. 2 (12 laps – Top 4 Transfer): Heckenast, McBride, Hawkins, Stone, Fuller, Hotovy, Garvin, Sullivan, Decker, Augspurger, George, Morris, Weaver, Sandercock, Hammerle, Kirkpatrick (DNS) Collins, Shaver

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar