9/6/09 – Tri-City Speedway/Franklin, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Armstrong Cable Oil Region Labor Day Classic’ Night No. 2 at Tri-City Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (7) Tim Fuller/50 $10,600
2. (8) Darrell Lanigan/50 $5,600
3. (1) Steve Francis/50 $3,600
4. (9) Jason Covert/50 $3,000
5. (3) Shane Clanton/50 $2,500
6. (18) Tim McCreadie/50 $1,800
7. (10) Clint Smith/50 $1,900
8. (4) Jeremy Miller/50 $1,300
9. (5) Josh Richards/50 $1,750
10. (6) Russell King/50 $1,950
11. (21) Vic Coffey/50 $1,050
12. (12) Chub Frank/50 $1,500
13. (13) Austin Hubbard/50 $950
14. (16) Robbie Blair/50 $900
15. (19) Brady Smith/50 $1,350
16. (20) Gregg Satterlee/50 $800
17. (11) Rick ‘Boom’ Briggs/50 $770
18. (15) Dave Hess Jr./50 $750
19. (23) Rick Eckert/50 $1,230
20. (22) Jordan Bland/49 $1,200
21. (14) Matt Lux/33 $700
22. (2) D.J. Myers/29 $700
23. (17) David Scott/17 $700
24. (24) Brent Robinson/13 $1,200

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 21 Mins., 8.396 Secs.
Margin of Victory: 0.995 Secs.
Yellow Flags: 1 (lap 34)
Lap Leaders: Francis (1-27); Fuller (28-50)
Provisional Starters: Eckert, Robinson
Rookie of the Race: King ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Covert ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race: Jonathan Owensby (Clanton)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 17.940
2. 19-Steve Francis/Ashland, KY 18.373
3. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 18.405
4. 56-Russell King/Bristolville, OH 18.521
5. 43A-Jason Covert/York Haven, PA 18.555
6. 44-Clint Smith/Senoia, GA 18.725
7. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 18.725
8. 24M-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 18.747
9. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 18.771
10. 70J-D.J. Myers/Greencastle, PA 18.789
11. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 18.793
12. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 18.863
13. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 18.864
14. 21-Matt Lux/Franklin, PA 18.888
15. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 18.897
16. 17-Nick Dickson/Lewistown, PA 18.915
17. 56b-Denton Boyer/Punxsutawney, PA 18.924
18. 21*-David Scott/Garland, PA 18.935
19. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 18.960
20. 28b-Dick Barton/Ashville, NY 18.993
21. 22b-Darrell Bossard/Centerville, PA 19.010
22. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 19.020
23. 40-Dutch Davies/Warren, PA 19.036
24. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 19.041
25. 24-Rick Eckert/York, PA 19.070
26. 119M-Chad McClellan/Stoystown, PA 19.092
27. 18-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 19.097
28. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 19.121
29. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 19.145
30. 04-Bob Close/Eldred, PA 19.146
31. 12-Jordan Bland/Campbellsville, KY 19.188
32. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 19.255
33. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 19.314
34. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 19.327
35. 26-Tony Knowles/Tyrone, GA 19.379
36. 90-Wally Fox/Cooperstown, PA 19.453
37. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 19.475
38. 71d-Ron Davies/Warren, PA 19.503
39. 53-John Volpe/Lakeland, NY 19.510
40. 22G-Greg Oakes/Franklinville, NY 19.517
41. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 19.556
42. B22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 19.662
43. 12b-Andy Boozel/Clymer, NY 19.677
44. M1-Mickey Wright/Albion, PA 19.728
45. 0-Ryan Scott/Garland, PA 20.231
46. 32-Terry Porter/Erie, PA 20.633

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Clanton, Covert, Hubbard, Stone, Bossard, Coffey, Eckert, Robinson, Knight, Boyer, R. Scott

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Myers, C. Smith, Lux, D. Scott, Reddick, B. Smith, Hedman, Close, McClellan, R. Davies, Porter

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Fuller, Lanigan, Briggs, Hess, McCreadie, Bland, D. Davies, Volpe, Knowles, Boozel, Hapka

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): J. Miller, King, Frank, Blair, Satterlee, Barton, Dickson, Oakes, Rhebergen, Fox, Wright

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): D. Scott, B. Smith, Coffey, Eckert, Knight, Bossard, Close, Hedman, Robinson, Boyer, R. Scott, Reddick, McClellan, Stone, Porter (DNS) R. Davies

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, Satterlee, Bland, D. Davies, Dickson, Barton, Knowles, Oakes, Rhebergen, Volpe, Fox, Hapka, Wright, Boozel

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar