9/5/10 – Tri-City Speedway/Franklin, PA (Oil Region Labor Day Classic)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Oil Region Labor Day Classic’ at Tri-City Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Darrell Lanigan/50 $10,600
2. (4) Clint Smith/50 $5,500
3. (8) Josh Richards/50 $3,600
4. (5) Shane Clanton/50 $3,000
5. (1) Jeremy Miller/50 $2,000
6. (11) Nick Dickson/50 $2,200
7. (16) Steve Francis/50 $2,000
8. (12) Rick Eckert/50 $1,800
9. (14) Gregg Satterlee/50 $1,200
10. (17) Jason Covert/50 $1,100
11. (13) Dan Stone/50 $1,050
12. (7) Russell King/50 $1,500
13. (20) Mike Knight/50 $950
14. (18) Austin Hubbard/50 $1,650
15. (24) Rick ‘Boom’ Briggs/49 $850
16. (21) Chub Frank/48 $1,300
17. (22) John Garvin/48 $770
18. (23) Jill George/47 $750
19. (19) Jared Miley/46 $730
20. (6) Robbie Blair/34 $700
21. (15) Brent Rhebergen/30 $700
22. (10) Tim McCreadie/24 $1,300
23. (9) Tim Fuller/9 $1,200
24. (3) Ron Davies/7 $700

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 29 Mins., 26.626 Secs.
Margin of Victory: 1.547 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 2, 2, 26)
Lap Leaders: Lanigan (1-50)
Provisional Starters: George, Briggs
Rookie of the Race: Hubbard ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Nick Dickson ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 17.766
2. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.931
3. 19H-Austin Hubbard/Seaford, DE 18.001
4. 1M-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 18.077
5. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 18.132
6. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 18.152
7. 44-Clint Smith/Senoia, GA 18.223
8. 71d-Ron Davies/Warren, PA 18.224
9. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 18.256
10. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 18.261
11. 56-Russell King/Bristolville, OH 18.287
12. 24-Rick Eckert/York, PA 18.326
13. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 18.379
14. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 18.382
15. 56B-Denton Boyer/Punxsutawney, PA 18.398
16. 15-Steve Francis/Ashland, KY 18.476
17. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 18.484
18. 33-Chris Hackett/Erie, PA 18.525
19. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 18.552
20. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 18.554
21. 43A-Jason Covert/York Haven, PA 18.580
22. H1-Jared Miley/South Park, PA 18.598
23. 17-Nick Dickson/Lewistown, PA 18.654
24. 29x-Garrett Krummert/New Castle, PA 18.785
25. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 18.816
26. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 18.854
27. 53-John Volpe/Lakewood, NY 18.868
28. J4-John Garvin/Sarver, PA 18.877
29. 16*-Dereck Frank/Jamestown, NY 19.110
30. 8L-Scott LeBarron/Dover, PA 19.198
31. 9G-Scott Gurdak/Bear Lake, PA 19.280
32. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 19.284
33. 03-Doug Eck/Corry, PA 19.293
34. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA 20.078

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Blair, Clanton, Fuller, Stone, C. Frank, Covert, Eck, D. Frank, Briggs

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Richards, McCreadie, Satterlee, Miley, Lux, Hackett, Fosnaught, LeBarron

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Smith, King, Dickson, Rhebergen, Hubbard, Boyer, Volpe, Gurdak

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Davies, Miller, Eckert, Francis, Knight, Garvin, George, Krummert

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Covert, Miley, C. Frank, Lux, Briggs, Eck, D. Frank (DNS) Hacket, Fosnaught, LeBarron

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Knight, Garvin, Boyer, Volpe, Krummert, Gurdak, George

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar