9/4/06 – Tri-City Speedway/Franklin, PA (Oil Region Labor Day Classic Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Oil Region Labor Day Classic Night 2 at Tri-City Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (13) Shane Clanton/51 $10,000
2. (4) Robbie Blair/51 $6,000
3. (1) Chub Frank/51 $3,500
4. (8) Billy Moyer/51 $2,500
5. (11) Eddie Carrier Jr./51 $2,200
6. (22) Rick Briggs/51 $2,000
7. (7) Tim McCreadie/51 $1,800
8. (2) Darrell Lanigan/51 $1,600
9. (10) Steve Francis/51 $1,400
10. (5) Dale McDowell/51 $1,200
11. (14) Alex Ferree/51 $1,000
12. (16) Todd Andrews/51 $900
13. (9) Dave Hess Jr./51 $800
14. (26) Brent Rhebergen/51 $700
15. (12) Eric Jacobsen/51 $700
16. (18) Clint Smith/51 $700
17. (3) Josh Richards/49 $700
18. (20) Dick Barton/48 $700
19. (23) John Blankenship/42 $700
20. (25) Wally Fox/35 $700
21. (21) Dan Stone/29 $700
22. (17) Chad Ruhlman/29 $700
23. (15) Matt Lux/26 $700
24. (24) Garrett Durrett/25 $700
25. (6) Rick Eckert/16 $700
26. (19) Dutch Davies/10 $700.

Time of Race: 38 Mins., 20.807 Secs.
Margin of Victory: 1.143 Secs.
Yellow Flags: 6 (Laps 16, 21, 26, 29, 39, 49)
Lap Leaders: Lanigan (1-11); Frank (12-38); Clanton (39-40); Lanigan (41-49); Clanton (50-51).

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 18.888
2. 24-Rick Eckert/York, PA 18.908
3. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 18.924
4. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 18.958
5. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 19.057
6. W11-Robbie Blair/Titusville, PA 19.135
7. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 19.155
8. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 19.203
9. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 19.225
10. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 19.312
11. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 19.340
12. 42-Todd Andrews/Eldred, PA 19.354
13. 20-Chad Ruhlman/Beemus Pt., NY 19.374
14. 55s-Chris Schneider/Tarentum, PA 19.422
15. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 19.453
16. 5-Eric Jacobsen/Santa Cruz, CA 19.497
17. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 19.558
18. 15-Steve Francis/Ashland, KY 19.558
19. 44-Clint Smith/Senoia, GA 19.560
20. 58c-Garrett Durrett/Simsboro, LA 19.607
21. 1U-Matt Urban/North East, PA 19.661
22. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 19.694
23. 2V-Chad Valone/Warren, PA 19.739
24. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 19.779
25. 33h-Chris Hackett/Erie, PA 19.831
26. 23-John Blankenship/Williamson, WV 19.875
27. 22b-Darrell Bossard/Centerville, PA 19.893
28. 99B-Rick Briggs/Bear Lake, PA 19.984
29. 3H-Stephen Hollabaugh/Guys Mills, PA 20.037
30. 40-Dutch Davies/Warren, PA 20.173
31. 90-Wally Fox/Cooperstown, PA 20.216
32. 8-Jason Morell/North East, PA 20.376
33. 22H-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 20.379
34. 47-Matt Gaston/Rochester Mills, PA 20.771
35. 28b-Dick Barton/Ashville, NY N/T
36. 9I-Rick Isadore/Cyclone, PA N/T-DQ (Light)
37. 1G-Rich Gardner/Waterford, PA N/T-DQ (Light)

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, McDowell, Hess, Clanton, Ruhlman, Hackett, Urban, Hedman, Hollabaugh, Gardner.

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Blair, Eckert, Francis, Ferree, Stone, Davies, Schneider, Gaston, Blankenship.

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, McCreadie, Carrier, Lux, Smith, Barton, Valone, Bossard, Fox.

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Frank, Moyer, Jacobsen, Andrews, Durrett, Briggs, Isadore, Morell, Rhebergen.

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Ruhlman, Davies, Stone, Blankenship, Urban, Hackett, Hollabaugh, Hedman, Gaston, Gardner, Schneider.

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Smith, Barton, Briggs, Durrett, Rhebergen, Valone, Isadore, Bossard, Fox, Morell.

Dash (4 laps): Frank, Lanigan, Richards, Blair.

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar