9/22/07 – Pittsburgh’s Pennsylvania Motor Speedway/Imperial, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Pittsburgher 50’ at Pittsburgh’s Pennsylvania Motor Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Josh Richards/50 $10,225
2. (8) Brian Shirley/50 $5,375
3. (2) Steve Francis/50 $3,000
4. (3) Darrell Lanigan/50 $2,500
5. (5) Bart Hartman/50 $2,000
6. (7) Chub Frank/50 $1,700
7. (4) Brian Birkhofer/50 $1,400
8. (12) Tim Hitt/50 $1,800
9. (15) Keith Barbara/50 $1,200
10. (13) Jared Miley/50 $1,100
11. (9) Clint Smith/50 $1,150
12. (17) Rick Eckert/50 $1,000
13. (20) Gregg Satterlee/50 $950
14. (11) Jackie Boggs/48 $900
15. (19) Dutch Davies/48 $850
16. (21) Al Atallah/48 $800
17. (26) Brandon Burgoon/48 $770
18. (6) Steve Casebolt/34 $750
19. (22) Jeremy Miller/34 $730
20. (16) Lynn Geisler/27 $700
21. (24) Dan Stone/24 $700
22. (14) Shane Clanton/24 $700
23. (10) Davey Johnson/14 $700
24. (23) Roy Mitchell/9 $700
25. (25) Dave Wade/4 $700
26. (18) Donnie Moran/4 $700

Yellow Flags: 4 (Laps 4, 5, 14, 35)
Lap Leaders: Richards (1-50)
Provisional Starters: Mitchell, Stone (WoO); Wade, Burgoon (track)
Rookie of the Race: Shirley ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Hitt ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Clint Smith ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: Ronnie DeHaven Jr. ($50)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($100): Zach Pointer (Brian Shirley)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 44-Clint Smith/Senoia, GA 20.320
2. 75-Bart Hartman/Zanesville, OH 20.381
3. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 20.432
4. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 20.449
5. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 20.563
6. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 20.717
7. 15-Steve Francis/Ashland, KY 20.750
8. 19-Steve Casebolt/Richmond, IN 20.795
9. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 20.874
10. 79-Davey Johnson/Latrobe, PA 20.884
11. 24-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 20.913
12. 11-Tim Hitt/Weston, WV 20.948
13. H1-Jared Miley/South Park, PA 20.995
14. 24-Rick Eckert/York, PA 21.029
15. 4b-Jackie Boggs/Grayson, KY 21.029
16. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 21.032
17. 1d-Ronnie DeHaven Jr./Winchester, VA 21.124
18. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 21.128
19. 99B-Rick Briggs/Bear Lake, PA 21.150
20. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 21.183
21. 02-Al Atallah/Bridgeville, PA 21.192
22. 84-Rod Sweitzer/Stoystown, PA 21.233
23. 17-Keith Barbara/South Park, PA 21.244
24. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 21.282
25. 40-Dutch Davies/Warren, PA 21.320
26. 0-Steve Baker/Fairmont, WV 21.351
27. 2J-Jeff Rine/Danville, PA 21.362
28. 1U-Matt Urban/North East, PA 21.400
29. 20-Chad Ruhlman/Bemis Point, NY 21.432
30. 68-Dennis Niederritter/McDonald, PA 21.480
31. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 21.535
32. 76-Dave Wade/Clinton, PA 21.628
33. 21-Leo Stadelman/Jefferson Hills, PA 21.628
34. 17d-Nick Dickson/Lewistown, PA 21.878
35. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 21.894
36. 17-Larry Marks/Pittsburgh, PA 21.948
37. 33-Chris Hackett/Erie, PA 22.057
38. 17-Brandon Burgoon/McDonald, PA 22.070
39. 6-Jim Lepro/Midway, PA 22.150
40. 7M-Michael Davis/Rayland, OH 22.401
41. 13-Steve Wilmoth/Clarksburg, WV 22.593
42. 81-D.J. Miller/Hookstown, PA 22.750
43. 1-Kyle Lukon/Burgettstown, PA 23.032
44. 93-Roy Mitchell/Hobart, IN 23.932
45. 29-Rick Heim/Pittsburgh, PA N/T
46. 14G-Scott Gunn/W. Mifflin, PA DQ (light)

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Frank, Shirley, C. Smith, Miley, Davies, DeHaven, Atallah, Hackett, Heim, Ruhlman, Wilmoth, Stadelman

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Birkhofer, Hartman, D. Johnson, Clanton, Eckert, Sweitzer, Niederritter, Baker, Gunn, Burgoon, D.J. Miller, Dickson

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Francis, Boggs, Barbara, Briggs, J. Miller, Rine, Lepro, Stone, Lukon, M. Johnson

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Casebolt, Hitt, Geisler, Moran, Satterlee, Urban, Marks, Davis, Wade, Mitchell

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Eckert, Davies, Atallah, Bakere, Hackett, Gunn, Ruhlman, Burgoon, Heim, Wilmoth, Sweitzer, DeHaven, Niederritter (DNS) Stadelman, Dickson, D.J. Miller

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Moran, Satterlee, J. Miller, Rine, M. Johnson, Briggs, Lepro, Stone, Wade, Marks, Urban, Davis, Lukon, Mitchell

Related Posts