9/2/07 – Tri-City Speedway/Franklin, PA (Oil Region Labor Day Classic Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Oil Region Labor Day Classic’ Night 2 at Tri-City Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (9) Dan Stone/50 $10,725
2. (5) Steve Francis/50 $5,125
3. (7) Josh Richards/50 $3,100
4. (3) Shane Clanton/50 $2,500
5. (16) Rick Eckert/50 $2,000
6. (1) Clint Smith/50 $1,700
7. (8) Chub Frank/50 $1,400
8. (4) David Scott/50 $1,300
9. (12) Gregg Satterlee/50 $1,200
10. (13) Alex Ferree/50 $1,100
11. (6) Robbie Blair/50 $1,050
12. (20) Dick Barton/50 $1,000
13. (19) Dutch Davies/50 $950
14. (14) Jared Miley/49 $900
15. (11) Dave Hess Jr./49 $850
16. (18) Rick Isadore/49 $800
17. (21) Rick Briggs/49 $770
18. (17) Jim Rasey/49 $750
19. (15) Chris Hackett/48 $730
20. (25) Wally Fox/47 $700
21. (2) Mike Johnson/21 $750
22. (24) Brent Rhebergen/18 $700
23. (10) Jeremy Miller/ 16 $700
24. (22) Paul Briggs/14 $700
25. (23) Roy Mitchell/1 $950

Time of Race: 24 Mins., 38.219 Secs.
Margin of Victory: 3.791 Secs.
Yellow Flags: 2 (Laps 2, 18)
Lap Leaders: C. Smith (1-7); Francis (8-37); Stone (38-50)
Provisional Starters: Mitchell, Rhebergen (WoO); Fox (track)
Rookie of the Race: Roy Mitchell ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Dan Stone ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Josh Richards ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: Mike Johnson ($50)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($100): Jamie Bedford (Dan Stone)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 18.474
2. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 18.675
3. 32-Jeff Hoffman/Clarendon, PA 19.005
4. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 19.144
5. H1-Jared Miley/South Park, PA 19.160
6. 44-Clint Smith/Senoia, GA 19.287
7. 24-Rick Eckert/York, PA 19.301
8. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 19.330
9. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 19.450
10. 3-David Scott/Garland, PA 19.487
11. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 19.514
12. 111-Max Blair/Titusville, PA 19.538
13. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 19.554
14. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 19.563
15. 22-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 19.590
16. 15-Steve Francis/Ashland, KY 19.605
17. 9b-Paul Briggs/Ashville, NY 19.771
18. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 19.808
19. 22b-Darrell Bossard/Centerville, PA
20. 32R-Jim Rasey/Southington, OH 19.944
21. 9i-Rick Isadore/Cyclone, PA 20.057
22. 1D-Ronnie DeHaven Jr./Winchester, VA 20.132
23. 28b-Dick Barton/Ashville, NY 20.225
24. 33-Chris Hackett/Erie, PA 20.358
25. 24M-Jeremy Miller/Gettysburg, PA 20.360
26. 3H-Stephen Hollabaugh/20.390
27. 40-Dutch Davies/Warren, PA 20.537
28. 99B-Rick Briggs/Bear Lake, PA 20.859
29. 90-Wally Fox/Cooperstown, PA 21.463
30. 93-Roy Mitchell/Rensselaer, IN 21.994
31. 29-Darrell Lanigan/Union, KY N/T
32. M1-Micky Wright/Albion, PA N/T
33. 1U-Matt Urban/North East, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 6 Transfer): D. Scott, Francis, Richards, Miller, Ferree, Eckert, DeHaven, Bossard, R. Briggs, Rhebergen (DNS) Lanigan

Heat No. 2 (10 laps – Top 6 Transfer): Clanton, R. Blair, Frank, Hess, Miley, Rasey, Barton, P. Briggs, Hollabaugh, Fox (DNS) Wright

Heat No. 3 (10 laps – Top 6 Transfer): Smith, Johnson, Stone, Satterlee, Hackett, Isadore, Davies, M. Blair, Hoffman, Mitchell (DNS) Urban

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar