7/27/07 – Eldora Speedway/Rossburg, OH

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Eldora Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (9) Earl Pearson Jr./50 $10,225
2. (24) Shannon Babb/50 $5,125
3. (14) Scott Bloomquist/50 $3,000
4. (11) Tim Fuller/50 $2,750
5. (15) Scott James/50 $2,500
6. (7) Brady Smith/50 $1,700
7. (2) Chub Frank/50 $1,400
8. (10) Jerry Rice/50 $1,300
9. (22) Steve Francis/50 $1,200
10. (6) Clint Smith/50 $1,100
11. (12) Rick Eckert/50 $1,050
12. (17) Brian Shirley/50 $1,000
13. (19) Donnie Moran/50 $1,450
14. (20) Dennis Erb Jr./50 $900
15. (18) Billy Moyer/44 $850
16. (4) Tony Stewart/40 $900
17. (21) Brad Neat/28 $770
18. (13) Jeep VanWormer/27 $750
19. (1) Josh Richards/26 $730
20. (3) Darrell Lanigan/22 $700
21. (16) Mike Balzano/19 $700
22. (8) Steve Shaver/6 $700
23. (5) Shawn Toczek/4 $700
24. (23) Shane Clanton/3 $750

Time of Race: 43 Mins., 07.563 Secs.
Margin of Victory: 0.352 Secs.
Yellow Flags: 7 (Laps 4, 4, 10, 22, 26, 27, 40)
Lap Leaders: Frank (1-2); Richards (3-16); Frank (17-40); Pearson (41-50)
Provisional Starters: Clanton, Eckert
Rookie of the Race: Fuller ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: James ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Stewart ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: Clanton ($50)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($100): Jay Hunt (Shannon Babb)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 20-Tony Stewart/Columbus, IN 15.254
2. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 15.394
3. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.406
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.439
5. 55-Jeep VanWormer/Pinconning, MI 15.441
6. 11R-Jerry Rice/Verona, KY 15.474
7. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.512
8. E1-Mike Balzano/Parkersburg, WV 15.526
9. 55T-Shawn Toczek/Hebron, IN 15.528
10. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.560
11. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 15.565
12. 30-Steve Shaver/Vienna, WV 15.608
13. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.610
14. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 15.628
15. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.666
16. 1AS-Aaron Scott/Newark, OH 15.680
17. 44p-Earl Pearson Jr./Jacksonville, FL 15.686
18. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 15.690
19. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 15.747
20. 15-Steve Francis/Ashland, KY 15.761
21. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 15.772
22. 1N-Casey Noonan/Sylvania, OH 15.791
23. 83-Scott James/Greendale, IN 15.795
24. 28E-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 15.804
25. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 15.805
26. 34-Ky Harper/Holland, OH 15.847
27. 49-Brian Ruhlman/Clark Lake, MI 15.871
28. 24-Rick Eckert/York, PA 15.892
29. 99b-Rick Briggs/Bear Lake, PA 15.921
30. 41-Brad Neat/Dunnville, KY 15.975
31. 23-Patrick Sheltra/Indiantown, FL 15.976
32. 19c-Steve Casebolt/Richmond, IN 15.981
33. B7-Ben Adkins/W. Portsmouth, OH 15.985
34. 1K-Bobby Kitchen/Grove City, OH 16.021
35. 11B-Jerry Bowersock/Wapakoneta, OH 16.066
36. 12b-Jordan Bland/Campbellsville, KY 16.133
37. 22-Chad Ruhlman/Bemus Point, NY 16.253
38. 3d-Rick Delong/Whitehouse, OH 16.274
39. 44h-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.300
40. 40-Wayne Maffett Jr./Mansfield, OH 16.308
41. 17H-Jared Hawkins/Fairmont, WV 16.321
42. 10-Brian Barber/Buffalo, KY 16.340
43. 10c-Tyler Boggs/Warsaw, IN 16.570
44. 11-Curt Spalding/Hartford, MI 16.596
45. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 16.611
46. 2c-Clint Coffman/Ashland, OH 16.741
47. 11H-Kenny Christy/Vanceburg, KY 16.796
48. 12s-Michael Stiltner/Green Springs, OH 18.137
49. 93-Roy Mitchell/Rensselaer, IN 18.593

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Stewart, Toczek, Pearson, VanWormer, Hawkins, Briggs, C. Ruhlman, Moran, Adkins, Clanton, Rhebergen, Babb, Mitchell

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, B. Smith, Rice, Bloomquist, Shirley, Harper, Noonan, Neat, Barber, Delong, Kitchen

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Frank, Richards, Fuller, James, Sheltra, Moyer, Hess, Christy, Bowersock, B. Ruhlman, T. Boggs, Blair

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): C. Smith, Shaver, Eckert, Balzano, Scott, Francis, Erb, Casebolt, Maffett, Spalding, Stiltner, Bland

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Shirley, Moran, Neat, Hawkins, Delong, Kitchen, Rhebergen, C. Ruhlman, Harper, Barber, Clanton, Mitchell, Briggs, Adkins, Noonan (DNS) Babb

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Erb, Francis, Sheltra, Hess, Maffett, Casebolt, T. Boggs, Spalding, Christy, Bland, Stiltner, Scott, B. Ruhlman, Bowersock (DNS) Blair

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar