6/12/07 – River Cities Speedway/Grand Forks, ND

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Seven Clans Casino 50’ at River Cities Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (6) Tim Fuller/50 $10,250
2. (2) Eddie Carrier Jr./50 $5,050
3. (24) Shannon Babb/50 $3,000
4. (4) Shane Clanton/50 $2,500
5. (8) Steve Francis/50 $2,000
6. (5) Darrell Lanigan/50 $1,700
7. (7) Clint Smith/50 $1,400
8. (9) Chub Frank/50 $1,300
9. (1) Rick Eckert/50 $1,200
10. (3) Brian Shirley/50 $1,100
11. (12) Josh Richards/50 $1,050
12. (10) Mike Balcaen/50 $1,500
13. (13) Brad Seng/50 $950
14. (16) Joey Pederson/50 $900
15. (23) Kevin Sexton/48 $850
16. (18) Steve Anderson/48 $800
17. (22) Dave Tyrchniewicz/32 $770
18. (11) Ricky Weiss/31 $750
19. (15) Doyle Erickson/20 $730
20. (17) Mitch Johnson/17 $700
21. (20) James Sangrait Jr./8 $700
22. (14) Pat Doar/7 $700
23. (21) Roy Mitchell/7 $700
24. (19) Tom Corcoran/6 $700

Time of Race: 25 Mins., 41.226 Secs.
Margin of Victory: 0.367 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 19, 26, 33)
Lap Leaders: Carrier (1-45); Fuller (46-50)
Provisional Starters: Mitchell, Sexton
Rookie of the Race: Tim Fuller ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Mike Balcaen ($500)
National Interstate Insurance Fast Time Award: Babb ($100)
National Interstate Insurance Hard Luck Award: Carrier ($50)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 11.950
2. 10-Mike Balcaen/Winnipeg, MAN 12.044
3. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 12.135
4. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 12.148
5. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 12.158
6. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 12.159
7. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 12.162
8. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 12.200
9. 7-Ricky Weiss/Winnipeg, MAN 12.240
10. 24-Rick Eckert/York, PA 12.307
11. 15-Steve Francis/Ashland, KY 12.337
12. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 12.360
13. 44-Clint Smith/Senoia, GA 12.370
14. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 12.404
15. 12s-Brad Seng/Grand Forks, ND 12.551
16. 7P-Joey Pederson/East Grand Forks, MN 12.590
17. 99-Doyle Erickson/Baglen, MN 12.634
18. 57-Kevin Sexton/Lorette, MAN 12.774
19. 9-Steve Anderson/Grand Forks, ND 12.817
20. 75Jr.-Cody Skytland/Edmore, ND 12.952
21. 54-Tom Balcaen/Winnipeg, MAN 12.963
22. 00-Mitch Johnson/Hickson, ND 12.977
23. U1-Dave Tyrchniewicz/Lockport, MAN 13.048
24. 52-James Sangrait Jr./Park River, ND 13.070
25. T1-Tom Corcoran/East Grand Forks, MN 13.124
26. 11s-Troy Schill/Grand Forks, ND 13.142
27. 4N-Nolan Olmstead/Roseau, MN 13.213
28. 5G-Scott Greer/East St. Paul, MAN 13.306
29. 8-Todd Truesdon/Kennedy, MN 13.325
30. 18H-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 13.499
31. 22-Joe Johnson/West Fargo, ND 13.690
32. 93-Roy Mitchell/Rensselaer, IN 14.751
33. 21-Chad Corbett/Grand Forks, ND 14.851
34. 75-Dale Skytland/Edmore, ND 15.467

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Babb, Shirley. C. Smith, Weiss, Erickson, Corcoran, T. Balcaen, Truesdon, Corbett

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Carrier, Eckert, M. Balcaen, Doar, M. Johnson, Hapka, Schill, D. Skytland, Sexton

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Fuller, Frank, Seng, Anderson, Tyrchniewicz, J. Johnson, Olmstead

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Lanigan, Richards, Pederson, Sangrait, Greer, C. Skytland, Mitchell

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Erickson, M. Johnson, Corcoran, T. Balcaen, Hapka, Schill, Sexton, Truesdon, D. Skytland, Corbett

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Anderson, Sangrait, Tyrchniewicz, C. Skytland, Olmstead, J. Johnson, Greer (DNS) Mitchell

Related Posts