2/16/08 – Volusia Speedway Park/Barberville, FL

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series DIRTcar Nationals Night No. 2 at Volusia Speedway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Billy Moyer/50 $10,150
2. (11) Chub Frank/50 $5,100
3. (4) Josh Richards/50 $3,000
4. (9) Jimmy Owens/50 $3,000
5. (8) Clint Smith/50 $2,000
6. (15) Darrell Lanigan/50 $1,700
7. (18) Darren Miller/50 $1,400
8. (20) Brian Shirley/50 $1,300
9. (14) Steve Francis/50 $1,200
10. (6) Dan Schlieper/50 $1,100
11. (19) Eddie Carrier Jr./50 $1,050
12. (1) Tim McCreadie/50 $1,000
13. (25) Rick Eckert/50 $950
14. (26) John Blankenship/50 $900
15. (12) Tim Fuller/50 $850
16. (17) Ivedent Lloyd/49 $800
17. (5) Billy Decker/49 $770
18. (13) Jackie Boggs/49 $750
19. (24) Austin Dillon/48 $730
20. (23) Vic Coffey/48 $950
21. (21) Dan Stone/48 $700
22. (3) Shannon Babb/47 $700
23. (16) Steve Shaver/42 $700
24. (10) Shane Clanton/35 $700
25. (27) Dennis Erb Jr./29 $700
26. (22) Ricky Elliott/26 $700
27. (7) Justin Rattliff/23 $700
28. (28) Mike Hammerle/13 $700

Time of Race: 33 Mins., 19.692 Secs.
Margin of Victory: 0.399 Secs.
Yellow Flags: 4 (Laps 1, 35, 40, 47)
Lap Leaders: Moyer (1-7); Richards (8); Moyer (9); Richards (10-14); Moyer (15-50)
Provisional Starters: Eckert, Blankenship (WoO); Erb (Alltel DIRTcar Nationals); Hammerle (UMP DIRTcar national points)
Rookie of the Race: Coffey ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Owens ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($50): Steve Norris (Moyer)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 9-Dan Schlieper/Sullivan, WI 16.543
2. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.667
3. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.699
4. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.740
5. 5e-Michael England/Glasgow, KY 16.772
6. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 16.833
7. 44p-Earl Pearson Jr./Jacksonville, FL 16.856
8. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.909
9. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.935
10. 30-Steve Shaver/Vienna, WV 16.947
11. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 17.001
12. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 17.032
13. 4b-Jackie Boggs/Grayson, KY 17.033
14. 19-Steve Francis/Ashland, KY 17.033
15. 32c-Vic Coffey/Leicester, NY 17.045
16. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 17.049
17. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 17.063
18. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 17.099
19. 18K-Brandon Kinzer/Allen, KY 17.103
20. 24-Rick Eckert/York, PA 17.115
21. 71M-Andrew McKay/Edina, MN 17.127
22. 55-Jeep VanWormer/Pinconning, MI 17.131
23. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 17.150
24. 17H-Jared Hawkins/Fairmont, WV 17.175
25. 27R-Jake Redetzke/Eau Claire, WI 17.183
26. 45-Ricky Elliott/Seaford, DE 17.184
27. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.190
28. 7M-Matt Miller/Whitehouse, OH 17.290
29. 99J-Frank Heckenast Jr./Orland Park, IL 17.374
30. 3-Austin Dillon/Welcome, NC 17.408
31. 16-Justin Rattliff/Campbellsville, KY 17.476
32. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 17.572
33. 3s-Brian Shirley/Chatham, IL 17.577
34. 33p-Al Purkey/Coffeyville, KS 17.627
35. 21L-Ivedent Lloyd/Ocala, FL 17.689
36. 23-John Blankenship/Williamson, WV 17.788
37. 10s-George Scheffler/Waukesha, WI 17.817
38. 71-Don O’Neal/Martinsville, IN 17.891
39. 99B-Rick Briggs/Bear Lake, PA 17.916
40. 33-Chris Hackett/Erie, PA 17.956
41. 1c-Wayne Chinn/Tipp City, OH 17.962
42. 32d-Darren Miller/Chadwick, IL 18.045
43. 75-Bart Hartman/Zanesville, OH 18.048
44. 28e-Dennis Erb Jr./Carpentersville, IL 18.069
45. 77-Jason McBride/Carbondale, IL 18.083
46. 26-Dillon Wood/Daytona Beach, FL 18.195
47. 92b-Matt Santel/Memphis, IL 18.284
48. 7F-Jason Fitzgerald/Jacksonville, FL 18.307
49. 1L-Homer Leonard/Jacksonville, FL 18.562
50. 38-Bob Geiger/Laurel, DE 18.674
51. 14-Reid Millard/Jefferson City, MO 19.361
52. 63-Dale Groves Jr./Tallahassee, FL 19.482
53. 16H-Mike Hammerle/St. Charles, MO 19.490
54. 7J-Joe Isabell/Pennellville, NY N/T-DQ
55. 1M-Peter Mantha/Gatineau, QUE N/T-DQ
56. 23s-Patrick Sheltra/Indiantown, FL N/T-DQ
57. 27J-Danny Johnson/Rochester, NY N/T-DQ

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Schlieper, Rattliff, Boggs, Kinzer, Scheffler, Mantha, Leonard, Pearson, Redetzke, Hartman

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, C. Smith, Francis, Carrier, Elliott, O’Neal, Eckert, Erb, Geiger (DNS) Sheltra

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Owens, Lanigan, Shirley, Coffey, Briggs, D. Johnson, McBride, McKay, Millard

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Clanton, Shaver, Purkey, M. Miller, VanWormer, Hackett, Groves (DNS) Wood

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Decker, Frank, Lloyd, England, Knight, Heckenast, Chinn, Santel, Hammerle

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Babb, Fuller, D. Miller, Dillon, Stone, Hawkins, Fitzgerald, Blankenship, Isabell

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Carrier, Elliott, Eckert, Kinzer, O’Neal, Erb, Scheffler, Mantha, Leonard, Geiger (DNS) Pearson, Redetzke, Hartman, Sheltra

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Shirley, Coffey, M. Miller, Purkey, D. Johnson, VanWormer, Briggs, Hackett, Millard, McKay, Groves (DNS) McBride, Wood

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Stone, Dillon, Knight, Hawkins, England, Blankenship, Chinn, Fitzgerald, Heckenast, Isabell, Santel, Hammele

Related Posts