8/4/06 – Lernerville Speedway/Sarver, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (13) Tim McCreadie/50 $10,000
2. (3) Steve Francis/50 $6,000
3. (23) Dale McDowell/50 $3,500
4. (9) Alex Ferree/50 $2,500
5. (10) Matt Lux/50 $2,200
6. (7) Chub Frank/50 $2,000
7. (8) Clint Smith/50 $1,800
8. (11) Shane Clanton/50 $1,600
9. (2) Dave Hess Jr./50 $1,400
10. (19) Robbie Blair/50 $1,200
11. (21) Mike Blose/50 $1,000
12. (18) Steve Shaver/50 $900
13. (1) Darrell Lanigan/50 $800
14. (14) David Scott/50 $700
15. (17) Billy Moyer/50 $700
16. (22) Billy Decker/50 $700
17. (24) John Blankenship/50 $700
18. (16) Eddie Carrier Jr./50 $700
19. (12) Rick Eckert/50 $700
20. (5) Bart Hartman/40 $700
21. (6) Jeremy Miller/40 $700
22. (25) Lynn Geisler/37 $700
23. (20) Sam Stile/35 $700
24. (26) Gary Lyle/31 $700
25. (4) Josh Richards/23 $700
26. (15) Dutch Davies/23 $700

Time of Race: 43 Mins., 10.843 Secs.
Margin of Victory: 1.554 Secs.
Yellow Flags: 3 – Laps 4, 32, 40 (1 Red Flag – Lap 24)
Lap Leaders: Lanigan (1-2); Hess (3-16); Francis (17); Hess (18); Francis (19-24); Frank (25-31); McCreadie (32-50).
Provisional Starters: McDowell, Blankenship, Geisler, Lyle.

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 15.970
2. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 16.092
3. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.116
4. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.187
5. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.208
6. 24M-Jeremy Miller/Littlestown, PA 16.271
7. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.277
8. 24-Rick Eckert/York, PA 16.282
9. 75-Bart Hartman/Zanesville, OH 16.310
10. 5b-Mike Blose/New Bethlehem, PA 16.332
11. 30-Steve Shaver/Vienna, WV 16.347
12. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.352
13. 18-John Britsky/Indiana, PA 16.377
14. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 16.416
15. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.466
16. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.468
17. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.473
18. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.488
19. 48-John Flinner/Zelionople, PA 16.490
20. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 16.491
21. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.509
22. 3-David Scott/Garland, PA 16.516
23. 2s-Sam Stile/Charleroi, PA 16.519
24. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 16.538
25. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.548
26. 5-Eric Jacobsen/Santa Cruz, CA 16.556
27. 58c-Garrett Durrett/Simsboro, LA 16.581
28. 10-Gary Lyle/Hyde Park, PA 16.594
29. W11-Robbie Blair/Titusville, PA 16.615
30. 22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 16.631
31. 40-Dutch Davies/Warren, PA 16.682
32. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 16.703
33. 28B-Dick Barton/Ashville, NY 16.727
34. 42-Todd Andrews/Eldred, PA 16.730
35. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 16.756
36. 03-Doug Eck/Corrie, PA 16.779
37. 23-John Blankenship/Williamson, WV 16.784
38. 2j-Mike Johnson/Imperial, PA 16.786
39. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.863
40. 46-Doug Horton/Bruceton Mills, WV 16.901
41. 2V-Chad Valone/Warren, PA 16.907
42. CO2-Paul Davis/Fowler, OH 16.927
43. 1L-Dane Laraway/Irwin, PA 16.933
44. 22s-Greg Satterlee/Rochester Mills, PA 17.014
45. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 17.069
46. 22b-Darrell Bossard/Centerville, PA 17.086
47. 66-Todd Buchman/Natrona Heights, PA 17.122
48. 32-Jeff Hoffman/Clarendon, PA 17.375
49. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 17.517
50. 11L-Jeff Ferguson/Uniontown, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Hess, Hartman, Ferree, McCreadie, Blair, Britsky, Barton, Burke, Valone, Knight, Miley, Blankenship, McDowell.

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Miller, Lux, Scott, Moyer, Blose, Andrews, Johnson, Bossard, Davis, Hedman, Jacobsen.

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Frank, Clanton, Davies, Stile, Durrett, Shaver, Schaltenbrand, Flinner, Stone, Laraway, Bachman.

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Smith, Eckert, Carrier, Decker, Geisler, Eck, Rhebergen, Satterlee, Hoffman, Lyle.

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Blair, Blose, Barton, Johnson, J. Miley, McDowell, Andrews, Burke, Valone, Bossard, Davis, Knight, Blankenship, Jacobsen, Britsky (DNS) Hedman.

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Shaver, Stile, Decker, Flinner, Stone, Durrett, Rhebergen, Schaltenbrand, Hoffman, Eck, Laraway, Satterlee, Geisler, Lyle (DNS) Bachman, Horton.

Dash (6 laps): Lanigan, Hess, Francis, Richards.

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar