8/12/05 – Lernerville Speedway/Sarver, PA

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of World of Outlaws Late Model Series ‘Advance Auto Parts 60’ at Lernerville Speedway (Finish Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (1) Chub Frank 60 Running $20,000
2. (2) Darrell Lanigan 60 Running $11,000
3. (4) Billy Moyer 60 Running $6,000
4. (3) Rick Eckert 60 Running $5,000
5. (13) Steve Francis 60 Running $4,000
6. (7) Tim McCreadie 60 Running $3,500
7. (18) Dale McDowell 60 Running $3,000
8. (5) Mike Balzano 60 Running $2,700
9. (8) Jeremy Miller 60 Running $2,500
10. (19) Davey Johnson 60 Running $2,200
11. (12) Billy Decker 60 Running $2,000
12. (20) David Scott 60 Running $1,800
13. (6) John Flinner 60 Running $1,500
14. (10) Shane Clanton 60 Running $1,300
15. (11) Josh Richards® 60 Running $1,200
16. (25) Lynn Geisler 59 Running $1,100
17. (24) Eric Jacobsen 58 Running $1,000
18. (9) Rob Blair 50 Mechanical $1,000
19. (22) Dick Barton 37 Mechanical $1,000
20. (14) Clint Smith 30 Suspension $1,000
21. (15) Todd Andrews 26 Mechanical $1,000
22. (16) Mike Blose 25 Mechanical $1,000
23. (26) Nick Jones 22 Mechanical $1,000
24. (23) John Blankenship 22 Mechanical $1,000
25. (21) Bob Wearing Jr. 16 Mechanical $1,000
26. (16) Alex Ferree 3 Mechancial $1,000

Time of Race: 35 Mins. 45.121 Secs.
Yellow Flags: Five – Laps 4, 8, 26, 30, 42
Red Flags: None
Lap Leaders: Lanigan 1-38, Frank 39-60
Rookie of the Race: Richards®
Provisional Starters: Blankenship, Jacobsen, Geisler, Jones

Time Trials Results (Pos./Car No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1*-Chub Frank/Bear Lake,PA 15.831
2. 39-Tim McCreadie/Watertown,NY 15.977
3. 91-Billy Decker/Unadilla,NY 15.981
4. 5WP-Eric Jacobsen/Santa Cruz,CA 15.989
5. Won11-Rob Blair/Titusville,PA 16.031
6. 25-Shane Clanton/Locust Grove,GA 16.034
7. 21-Billy Moyer/Batesville,AR 16.055
8. 29-Darrell Lanigan/Union,KY 16.069
9. E1-Mike Balzano/Parkersburg,WV 16.082
10. 19J-Davey Johnson/Greensburg,PA 16.096
11. 1-Josh Richards®/Shinnston,WV 16.112
12. 24M-Jeremy Miller/Littlestown,PA 16.126
13. 15-Steve Francis/Ashland,KY 16.134
14. 24-Rick Eckert/York,PA 16.146
15. 22-Bump Hedman/Sugar Grove,PA 16.191
16. 55K-Kerry Jackson/New Kensington,PA 16.217
17. 4B-Jackie Boggs/Grayson,KY 16.241
18. 24B-John Britsky/Indiana,PA 16.242
19. 42-Todd Andrews/Eldred,PA 16.266
20. 3S-David Scott/Garland,PA 16.298
21. 29S-Ken Schaltenbrand/Sarver,PA 16.346
22. 17-Keith Barbara/South Park,PA 16.364
23. 17M-Dale McDowell/Chickamauga,GA 16.389
24. 40-Dutch Davies/Warren,PA 16.395
25. 0D-Ron Delano Jr./Stoystown,PA 16.413
26. 48-John Flinner/Zelienople,PA 16.428
27. 2V-Chad Valone/Warren,PA 16.434
28. 5M-Ryan Markham/Ashland,OH 16.442
29. 55-Chris Schneider/Tarentum,PA 16.543
30. 44-Clint Smith/Senoia,GA 16.568
31. 23-John Blankenship/Williamson,WV 16.625
32. 28B-Dick Barton/Ashville,NY 16.678
33. 5-Mike Blose/Dayton,PA 16.683
34. 4J-John Mollick/Toronto,OH 16.689
35. 2J-Mike Johnson/Imperial,PA 16.695
36. 18-Robbie Scott/Shinnston,WV 16.698
37. 71R-Rod Conley/Wheelersburg,OH 16.705
38. US1-Lou Gentile/Youngstown,OH 16.707
39. 12M-Matt Hubbard/Seaford,DE 16.74
40. 9i-Rick Isadore/Cyclone,PA 16.758
41. 1C-Lynn Geisler/Cranberry Twp.,PA 16.762
42. 71-Mike Norris/Sarver,PA 16.788
43. 07R-Brent Rhebergen/Clymer,NY 16.909
44. 4-Alex Ferree/Saxonburg,PA 16.959
45. 22B-Darrell Bossard/Centerville,PA 17.175
46. 34-Tim Steis/St. Marys,PA 17.393
47. 10-Gary Lyle/Hyde Park,PA 17.589
48. 1L-Dane Laraway/Irwin,PA 17.737
49. 25D-Len Dobrosielski/McKees Rocks,PA DQ-Light
50. 1W-Bob Wearing Jr./Renfrew,PA DQ-Light
51. 15J Nick Jones/North Hills,PA NT

Heat #1 (10 Laps-Top 4 Advance): Frank, Balzano, Blair, Francis, Boggs, Delano Jr., Blose, Geisler, Conley, Shaltenbrand, Schneider, Wearing Jr., Bossard

Heat #2 (10 Laps-Top 4 Advance): Eckert, Flinner, Clanton, Smith, D. Johnson, Britsky, Jacobsen, Doborsielski, Gentile, Norris, Mollick, Steis, Barbara

Heat #3 (10 Laps-Top 4 Advance): Moyer, McCreadie, Richards, Andrews, McDowell, M. Johnson, Lyle, Hedman, Valone, Blankenship, Rhebergen, Jones, Hubbard

Heat #4 (10 Laps-Top 4 Advance): Lanigan, Miller, Decker, Ferree, Barton, Davies, D. Scott, R. Scott, Laraway, Jackson, Isadore, Markham-DQ

“B” Main #1 (12 Laps-Top 3 Advance): Blose, D. Johnson, Wearing Jr., Jacobsen, Barbara, Conley, Gentile, Schneider, Dobrosielski, Delano Jr., Boggs, Britsky, Norris, Brossard, Steis, Mollick, Geisler, Schaltenbrand

“B” Main #2 (12 Laps-Top 3 Advance): McDowell, D. Scott, Barton, Lyle, Rhebergen, Davies, Blankenship, M. Johnson, R. Scott, Hedman, Valone, Isadore, Laraway, Jones, Jackson-NS, Hubbard,NS, Markham-DQ

Dash (4 Laps-Finish Determines First Two Rows Of Feature): Frank, Lanigan, Eckert, Moyer

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar