7/9/08 – Deer Creek Speedway/Spring Valley, MN (Gopher 50)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Featherlite Trailers ‘Gopher 50’ at Deer Creek Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Brian Birkhofer/50 $10,250
2. (10) Darrell Lanigan/50 $5,100
3. (3) Clint Smith/50 $3,000
4. (6) Shane Clanton/50 $2,500
5. (9) Josh Richards/50 $2,000
6. (13) Rick Eckert/50 $1,700
7. (7) Jimmy Mars/50 $1,900
8. (4) Shannon Babb/50 $1,300
9. (11) Chub Frank/50 $1,200
10. (16) Brady Smith/50 $1,100
11. (5) Kerry Hansen/49 $1,050
12. (18) Danny Johnson/49 $1,250
13. (14) Tim Fuller/49 $950
14. (21) Vic Coffey/49 $900
15. (12) Mike Prochnow/49 $850
16. (23) John Blankenship/49 $800
17. (20) Tyler Bruening/48 $770
18. (24) Joe Isabell/48 $750
19. (26) Dennis Hillson/46 $730
20. (8) Denny Eckrich/35 $700
21. (19) Jeff Provinzino/26 $700
22. (22) Dustin Hapka/19 $700
23. (15) Chris Simpson/16 $700
24. (1) Steve Francis/13 $700
25. (17) Andrew McKay/13 $700
26. (25) Nick Herrick/12 $700

Time of Race: 19 Mins., 38.792 Secs.
Margin of Victory: 2.016 Secs.
Yellow Flags: 2 (Laps 13, 13)
Lap Leaders: Birkhofer (1-50)
Provisional Starters: Blankenship, Isabell (WoO); Nick Herrick, Hillson (track)
Rookie of the Race: Danny Johnson ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Jimmy Mars ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($50): Jeff Roby (Birkhofer)
Chick Hawk Racing Hot Lap Award: Birkhofer (half-off tire warmers)
Super Clean ‘Start of the Race’: Birkhofer ($100)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 14.353
2. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 14.359
3. 44-Clint Smith/Senoia, GA 14.422
4. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 14.479
5. 19-Steve Francis/Ashland, KY 14.542
6. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 14.622
7. 50-Denny Eckrich/Tiffin, IA 14.637
8. 95-Keith Foss/Winona, MN 14.682
9. 71-Andrew McKay/Edina, MN 14.685
10. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 14.755
11. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 14.761
12. 25s-Chad Simpson/Mt. Vernon, IA 14.825
13. 24-Rick Eckert/York, PA 14.831
14. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.837
15. 27J-Danny Johnson/Phelps, NY 14.842
16. 25H-Kerry Hansen/Spencer, WI 14.844
17. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 14.871
18. 32c-Vic Coffey/Leicester, NY 14.920
19. 16-Tyler Bruening/Decorah, IA 14.933
20. 2b-Brady Smith/Solon Springs, WI 14.942
21. w56-Gary Webb/Bluegrass, IA 15.024
22. 6H-Nick Herrick/Kenyon, MN 15.041
23. 32s-Chris Simpson/Oxford, IA 15.062
24. 23-John Blankenship/Williamson, WV 15.096
25. 28p-John Provinzino/Hibbing, MN 15.133
26. 7c-Chad Chenoweth/Huron, SD 15.155
27. 18H-Dustin Hapka/Grand Forks, SD 15.158
28. 68-Mike Prochnow/Menomonie, WI 15.256
29. 18s-Sean Beardsley/Central Square, NY 15.435
30. 65-Lucas Peterson/Stockholm, WI 15.566
31. 24s-Justin Sass/Alma, WI 15.695
32. 7-Dennis Hillson/Blooming Prairie, MN 15.770
33. 35T-Tony Bloom/Grand Meadow, MN 15.795
34. 6J-Joe Isabell/Pennellville, NY 15.801
35. 177-Troy Brand/Winona, MN 15.835
36. 17J-John Winge/Rossville, GA 15.901
37. 11W-Mark Noble/Cedar Falls, IA 16.040
38. 40-Nick Kramer/Pine Island, MN 16.140
39. 35J-Jerry Bloom/Grand Meadow, MN 16.181
40. 33-Joe Ludemann/Grand Meadow, MN 16.273
41. 96-Doug Herrick/West Concord, MN 16.346
42. 00-Andy Altenburg/Truman, MN 16.372
43. 3u-Barry Underdahl/Cannon Falls, MN 16.453
44. 19R-Dustin Reeh/Rochester, MN 16.754
45. 3c-Chris Schroder/Ankeny, IA 16.890
46. 15c-Curt Schroder/Des Moines, IA 17.804

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Clanton, Richards, Eckert, McKay, Provinzino, Webb, Beardsley, Winge, T. Bloom, Altenburg, Chris Schroder

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Babb, Birkhofer, Lanigan, Fuller, Coffey, Isabell, Chenoweth, N. Herrick, Peterson, Kramer, D. Herrick, Curt Schroder

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Eckrich, C. Smith, Frank, Chris Simpson, Hapka, Bruening, Sass, Brand, Underdahl, J. Bloom, D. Johnson

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Mars, Hansen, Prochnow, B. Smith, Noble, Reeh, Foss, Blankenship, Chad Simpson, Hillson, Ludemann

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): McKay, Provinzino, Coffey, Chenoweth, Webb, Isabell, Peterson, D. Herrick, Beardsley, T. Bloom, Kramer, Winge, Altenburg, N. Herrick (DNS) Chris Schroder

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): D. Johnson, Bruening, Hapka, Blankenship, Noble, J. Bloom, Sass, Reeh, Hillson (DNS) Underdahl, Foss, Brand, Chad Simpson, Ludemann

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar