7/24/09 – Attica (OH) Raceway Park

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Attica Raceway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Steve Shaver/50 $10,600
2. (9) Steve Francis/50 $5,600
3. (5) Darrell Lanigan/50 $3,650
4. (10) Josh Richards/50 $3,000
5. (17) Brady Smith/50 $2,500
6. (13) Rick Eckert/50 $2,200
7. (24) Tim Fuller/50 $1,900
8. (1) Gregg Satterlee/50 $1,300
9. (14) Eddie Carrier Jr./50 $1,200
10. (12) Jordan Bland/50 $1,950
11. (6) Robbie Blair/50 $1,050
12. (7) Mike Knight/50 $1,000
13. (25) Chub Frank/50 $750
14. (18) Donnie Moran/50 $900
15. (11) Austin Hubbard/50 $850
16. (4) Jeep VanWormer/49 $800
17. (23) Shane Clanton/49 $1,270
18. (22) Dustin Hapka/49 $750
19. (19) Brent Robinson/49 $1,230
20. (20) Tim McCreadie/27 $800
21. (15) Matt Miller/26 $700
22. (16) Clint Smith/20 $1,200
23. (8) Doug Drown/10 $700
24. (21) Jerry Bowersock/8 $700
25. (3) Tim Dohm/4 $750

NOTE: Jeep VanWormer and Doug Drown were penalized to starting spots at the rear of the field for reporting late to the pre-race lineup staging on the racetrack

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 21 Mins., 54.648 Secs.
Margin of Victory: 0.741 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 17, 19, 20)
Lap Leaders: Shaver (1-50)
Provisional Starters: Clanton, Fuller, Frank
Rookie of the Race: Bland ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Shaver ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race: Casey Marshall (Shaver)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 17T-Tim Dohm/Cross Lanes, WV 14.514
2. 12d-Doug Drown/Wooster, OH 14.629
3. 7-Matt Miller/Waterville, OH 14.648
4. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 14.657
5. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 14.663
6. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.663
7. 18-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 14.804
8. 55-Jeep VanWormer/Pinconning, MI 14.812
9. 24-Rick Eckert/York, PA 14.840
10. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 14.862
11. 30-Steve Shaver/Vienna, WV 14.883
12. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 14.937
13. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 14.939
14. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 14.950
15. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 14.969
16. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.000
17. 56-Russell King/Bristolville, OH 15.005
18. 64-Jerry Bowersock/Wapakoneta, OH 15.019
19. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 15.038
20. 99M-Donnie Moran/Dresden, OH 15.044
21. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.056
22. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.062
23. c9-Steve Casebolt/Richmond, IN 15.104
24. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.104
25. 19-Steve Francis/Ashland, KY 15.105
26. 21M-Jason Montgomery/Jackson, OH 15.110
27. 1H-Jon Henry/Ada, OH 15.119
28. 12b-Jordan Bland/Campbellsville, KY 15.138
29. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 15.190
30. 49-Brian Ruhlman/Clarklake, MI 15.193
31. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 15.193
32. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 15.296
33. 40WD-Dusty Moore/Swanton, OH 15.319
34. 5M-Ryan Markham/Ashland, OH 15.333.
35. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 15.515
36. 15B-Mike Bores/Bellevue, OH 15.560
37. 40M-Wayne Maffett Jr./Mansfield, OH 15.567
38. 5H-Ernie Haynes/Rising Hill, OH 15.641
39. 93T-Jeff Esbenslade/Ashland, OH 15.758
40. 50Y-Ryan Missler/Bellevue, OH 15.809
41. 2d-Curtis Deisenroth/Oak Harber, OH 15.826
42. 1DJ-Craig Vosbergen/Perth, AUSTR 15.827
43. 27-Ken Hahn/Gibsonburg, OH 15.885
44. 83-Noah Wagner/Fremont, OH 15.892
45. 22G-Jill George/Cedar Falls, IA 15.937
46. 51-Devin Shiels/Britton, MI 15.978
47. 48-John Bores/Bellevue, OH 16.019
48. 12s-Michael Stiltner II/Green Springs, OH 16.092
49. 3R-Chuck Roelle/Fostoria, OH 16.196
50. 69-John Mayes Jr./Clyde, OH 16.227
51. 50L-Chuck Hummer/Ottawa Lake, MI 16.583
52. 41-Randy Pollock/Seville, OH 16.749
53. 99s-Steve Sabo/Fremont, OH 16.978
54. 15M-Justin McNeil/Houghton Lake, MI 17.474

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Satterlee, Dohm, Francis, Eckert, Fuller, Frank, King, Moore, George, Maffett, Robinson, Deisenroth, Roelle, Sabo

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Drown, Richards, Carrier, B. Smith, Montgomery, Bowersock, Ruhlman, Markham, Vosbergen, McNeil, Haynes, Mayes, Shiels

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Shaver, Knight, Hubbard, M. Miller, Hapka, Casebolt, Henry, Reddick, McCreadie, Hahn, J. Bores, Hummer, Esbenslade

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): VanWormer, Blair, Bland, C. Smith, Moran, Lux, Missler, Briggs, Clanton, M. Bores, Pollock, Wagner, Stiltner

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): B. Smith, Robinson, Bowersock, Montgomery, Ruhlman, Moore, McNeil, Vosbergen, George, Haynes, Shiels, Roelle, Mayes, Fuller, King, Deisenroth, Moffett, Frank, Markham, Sabo

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Moran, McCreadie, Hapka, Clanton, Henry, Briggs, Reddick, Hahn, Missler, M. Bores, Esbenslade, Pollock, Hummer, Lux, Wagner, Casebolt, J. Bores, Stiltner

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar