7/2/06 – Cayuga County Fair Speedway/Weedsport, NY

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Star Spangled 50 at Cayuga County Fair Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (3) Chub Frank/50 $10,000
2. (4) Steve Francis/50 $6,000
3. (5) Tim McCreadie/50 $3,500
4. (2) Billy Moyer/50 $2,500
5. (18) Shane Clanton/50 $2,200
6. (1) Dale McDowell/50 $2,000
7. (9) John Blankenship/49 $1,800
8. (8) Billy Decker/49 $1,600
9. (13) Josh Richards/49 $1,400
10. (14) Dan Stone/49 $1,200
11. (12) Dave Hess Jr./49 $1,000
12. (15) Rick Eckert/49 $900
13. (10) Clint Smith/49 $800
14. (11) Vic Coffey/49 $700
15. (6) Tim Fuller/49 $700
16. (21) Kirk Ryan Jr./49 $700
17. (20) Brent Rhebergen/49 $700
18. (16) Todd Andrews/49 $700
19. (23) Eric Jacobsen/49 $700
20. (58c) Garrett Durrett/48 $700
21. (20) Jason Dupont/48 $700
22. (17) Eddie Carrier Jr./48 $700
23. (22) Billy Marvin/26 $700
24. (7) Darrell Lanigan/6 $700

Time of Race: 18 Mins., 34.074 Secs.
Margin of Victory: 6.593 Secs.
Yellow Flags: One – Lap 6
Lap Leaders: Moyer (1-14); Frank (15-50)
Provisional Starters: Jacobsen, Rhebergen

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.033
2. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.096
3. 19f-Tim Fuller/Watertown, NY 16.136
4. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.170
5. 32C-Vic Coffey/Leicester, NY 16.186
6. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.447
7. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.456
8. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.505
9. 23-John Blankenship/Williamson, WV 16.523
10. 42-Todd Andrews/Eldred, PA 16.548
11. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.586
12. 24-Rick Eckert/York, PA 16.593
13. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.594
14. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.636
15. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.759
16. 40-Dutch Davies/Warren, PA 16.857
17. 91-Billy Decker/Unadilla, NY 16.873
18. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.899
19. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 16.937
20. 58c-Garrett Durrett/Simsboro, LA 16.999
21. 7X-Billy Marvin/Hallstead, PA 17.008
22. 5-Eric Jacobsen/Santa Cruz, CA 17.095
23. 5K-Kirk Ryan Jr./Lewisberry, PA 17.102
24. 99z-Dave Zona/Montrose, PA 17.153
25. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 17.162
26. M31-Tony Morris/Murfreesboro, TN 17.505
27. 92-Randall Paxton/Hop Bottom, PA 17.638
28. 4-Brent Dyer/Endicott, NY 18.166
29. 22-Greg Oakes/Arcade, NY 18.251
30. 86-Mike Amell/Deer Park, OH 18.261
31. 98-Shane Tennace/Buchanan, MI 18.285
32. 13-Jim Mazur/Batavia, NY 18.406
33. 37-Bill Updike/Port Byron, NY 18.557
DQ (light) N07-Jason Dupont/Lewis Run, PA 16.854
DQ (light) 1H-Terry Hough/Painted Post, NY 17.218

Heat No. 1 (10 laps – Top 6 Transfer): McCreadie, Francis, Lanigan, Smith, Richards, Andrews, Davies, Jacobsen, Rhebergen, Dupont, Tennace, Dyer.

Heat No. 2 (10 laps – Top 6 Transfer): Frank, Moyer, Decker, Coffey, Stone, Carrier, Ryan, Durrett, Morris, Hough, Oakes, Mazur.

Heat No. 3 (10 laps – Top 6 Transfer): Fuller, McDowell, Blankenship, Hess, Eckert, Clanton, Zona, Marvin, Amell, Paxton, Updike.

B-Main (12 laps – Top 4 Transfer): Durrett, Dupont, Ryan, Marvin, Rhebergen, Zona, Jacobsen, Paxton, Amell, Morris, Oakes, Tennace, Hough, Mazur, Dyer, Davies, Updike.

Dash (6 laps): McDowell, Moyer, Frank, Francis, McCreadie, Fuller.

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar