7/10/10 – Dakota State Fair Speedway/Huron, SD

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Great Plains 50’ at Dakota State Fair Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Jimmy Mars/50 $10,000
2. (11) Darrell Lanigan/50 $5,600
3. (1) Steve Francis/50 $3,675
4. (12) Brady Smith/50 $2,500
5. (7) Austin Hubbard/50 $2,750
6. (4) Brian Birkhofer/50 $1,700
7. (3) Tim McCreadie/50 $2,000
8. (10) Shane Clanton/50 $1,800
9. (6) Josh Richards/50 $1,850
10. (5) Rick Eckert/50 $1,600
11. (9) Pat Doar/50 $1,550
12. (13) Chub Frank/50 $1,500
13. (17) Clint Smith/50 $1,500
14. (18) Tim Fuller/50 $1,400
15. (8) Russell King/48 $1,350
16. (24) Jill George/47 $800
17. (21) Larry Wight/47 $770
18. (16) Keith Foss/21 $750
19. (15) Eric Mass/19 $730
20. (22) Dustin Hapka/15 $700
21. (14) Brad Seng/12 $700
22. (19) Brian Diede/9 $700
23. (20) Lance Mathees/7 $700
24. (23) Brent Robinson/1 $1,225

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Yellow Flags: 1 (Lap 47)
Lap Leaders: Francis (1); Mars (2-50)
Provisional Starters: Robinson, George
Rookie of the Race: Hubbard ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Doar ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 18.621
2. 56-Russell King/Bristolville, OH 18.690
3. 90-Lance Mathees/Winona, MN 18.723
4. 15-Steve Francis/Ashland, KY 18.757
5. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 18.882
6. 12s-Brad Seng/Grand Forks, ND 18.933
7. 24-Rick Eckert/York, PA 18.933
8. 12H-Jason Hughes/Westfield, OK 18.936
9. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 18.959
10. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 19.046
11. 19H-Austin Hubbard/Seaford, DE 19.052
12. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 19.064
13. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 19.119
14. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 19.125
15. 44M-Eric Mass/Rapid City, SD 19.313
16. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 19.314
17. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 19.340
18. 44-Clint Smith/Senoia, GA 19.419
19. 18-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 19.432
20. 95-Keith Foss/Winona, MN 19.518
21. 1QT-Brian Diede/Huron, SD 19.582
22. 11c-Curt Gelling/Aberdeen, SD 19.582
23. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 19.698
24. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 19.782
25. 7-Chad Chenoweth/Huron, SD 19.869
26. 99L-Larry Wight/Baldwinsville, NY 19.907
27. 17J-John Winge/Ringgold, GA 19.986
28. 11M-Paul Mueller/Bismarck, ND 20.084
29. 57-Chad Williamson/Watertown, SD 20.093
30. 52x-David McDonald/Huron, SD 20.130
31. 20F-Jason Fritzsche/Huron, SD 20.166
32. 82-John Bey/Sturgis, SD 20.325
33. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 20.462
34. 9-Kent Arment/Aberdeen, SD 20.568

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): McCreadie, Richards, Doar, Frank, Robinson, Diede, Chenoweth, Williamson, George

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Birkhofer, King, Clanton, Seng, C. Smith, Wight, McDonald, Gelling, Arment

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Eckert, Hubbard, Lanigan, Mass, Mathees, Hapka, Fritzsche, Winge

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Mars, B. Smith, Foss, Fuller, Hughes, Bey, Mueller

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): C. Smith, Diede, Wight, Gelling, McDonald, Arment, George, Williamson, Chenoweth (DNS) Robinson

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Fuller, Mathees, Hapka, Hughes, Mueller, Winge, Bey, Fritzsche

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar