6/28/12 – Lernerville Speedway/Sarver, PA (Firecracker 100 Preliminary Night 1)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 1 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (8) Scott Bloomquist/30 $6,150
2. (2) Mike Marlar/30 $3,500
3. (4) Shane Clanton/30 $2,050
4. (6) Tim McCreadie/30 $1,900
5. (9) Darrell Lanigan/30 $1,650
6. (7) Rick Eckert/30 $1,400
7. (14) Jimmy Mars/30 $1,150
8. (12) Brady Smith/30 $1,100
9. (5) Chub Frank/30 $1,200
10. (16) Tyler Reddick/30 $1,050
11. (10) Clint Smith/30 $950
12. (11) Bub McCool/30 $875
13. (3) Jamie Lathroum/30 $750
14. (21) Vic Coffey/30 $775
15. (17) Tim Fuller/30 $750
16. (15) Eddie Carrier Jr./30 $680
17. (19) Dave Hess Jr./30 $670
18. (1) Ron Davies/30 $660
19. (25) Pat Doar/30 $740
20. (13) Dan Stone/30 $620
21. (22) John Garvin Jr./29 $600
22. (24) Jared Hawkins/29 $600
23. (20) Coleby Frye/29 $600
24. (23) Dan Swartzlander/29 $625
25. (26) Kent Robinson/29 $650
26. (18) Matt Lux/29 $600

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 12 Mins., 7.299 Secs.
Margin of Victory: 1.357 Secs.
Yellow Flags: 1 (Lap 5)
Lap Leaders: Marlar (1-22); Bloomquist (23); Marlar (24-26); Bloomquist (27-30)
Provisional Starters: Doar, Robinson
Rookie of the Race: McCool ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Marlar ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 6-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.010
2. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.092
3. 14-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.096
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.114
5. 25-Shane Clanton/Fayetteville, GA 16.131 
6. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.198
7. 2-Dan Stone/Thompson, PA 16.212
8. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.217
9. 71d-Ron Davies/Warren, PA 16.219
10. 11R-Tyler Reddick/DuQuoin, IL 16.250
11. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.303
12. 21-Matt Lux/Franklin, PA 16.325
13. J4-John Garvin Jr./Sarver, PA 16.351
14. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.355
15. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.359
16. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 16.387
17. 28-John Lobb/Frewsburg, NY 16.409
18. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.463
19. 24-Rick Eckert/York, PA 16.469
20. 56-Russell King/Bristolville, OH 16.481
21. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 16.481
22. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.486
23. 11-Pat Doar/New Richmond, WI 16.521
24. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 16.522
25. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.522
26. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.528
27. 3-Dan Swartzlander/Freeport, PA 16.537
28. 72-Michael Norris/Sarver, PA 16.549
29. 37-Jared Hawkins/Fairmont, WV 16.552
30. 99B-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 16.557
31. B22-Bump Hedman/Sugar Grove, PA 16.563
32. 76-Jason Rider/Clinton, PA 16.585
33. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.594
34. 5b-Mike Marlar/Winfield, TN 16.615
35. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.619
36. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.620
37. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.645
38. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 16.646
39. F1-Coleby Frye/Dover, PA 16.654
40. 31-Bryan Force/Indian, PA 16.659
41. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.663
42. 29K-Garrett Krummert/New Castle, PA 16.683
43. 1C-Mike Pegher Jr./Woxford, PA 16.695
44. 1s-Jack Sullivan/Greenbrier, AR 16.719
45. 72M-John Mason/Millersburg, OH 16.789
46. 27-Jeff Jones/Zelionople, PA 16.950
47. 22-Jill George/Cedar Falls, IA 16.999
48. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 17.041
49. 21M-Tony Mussolino/Scott Twp., PA 17.072
50. 41-Derrick Casner/Mifflintown, PA 17.153
51. 26-Shawn Schaltenbrand/Sarver, PA 17.267
52. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 17.631
53. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 17.824
54. 44s-Derek Stefanick/Oakdale, PA 19.029
55. 23T-Tony Burke/Sarver, PA N/T
56. C33-Chris Casner/Mifflintown, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Lathroum, Eckert, Stone, Satterlee, Hess, Pegher, Garvin, Hedman, Mussolino, Burke

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Frank, Bloomquist, Mars, Hubbard, King, Sullivan, Rider, Sarver, D. Casner (DNS) C. Casner

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Davies, Lanigan, Carrier, Frye, Mason, D. Swartzlander, S. Schaltenbrand, D. Johnson, C. Conley

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Marlar, C. Smith, Reddick, McDowell, Norris, M. Johnson, Force, Bertolini, Jones

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, McCool, Fuller, Hawkins, Coffey, Doar, Lobb, K. Schaltenbrand, George

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, B. Smith, Lux, Briggs, Robinson, Miley, Krummert, Bagley, Stefanick

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Hess, Garvin, Satterlee, Sarver, Pegher, Rider, Burke, Mussolino, Hubbard, Sullivan, King, Hedman (DNS) D. Casner, C. Casner

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Frye, D. Swartzlander, McDowell, Conley, Norris, M. Johnson, Bertolini, Force, S. Schaltenbrand (DNS) Mason, D. Johnson, Jones

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Coffey, Hawkins, Briggs, Doar, Lobb, Krummert, Bagley, George, Miley, Robinson, Stefanick, K. Schaltenbrand

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar