6/27/2014 – Lernerville (Firecracker Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Jimmy Owens/30 $6,050

2. (2) Scott Bloomquist/30 $3,150

3. (7) Tim McCreadie/30 $2,150

4. (9) Jimmy Mars/30 $1,750

5. (4) Chub Frank/30 $1,650

 

6. (3) Tim Fuller/30 $1,250

7. (22) John Blankenship/30 $1,150

8. (12) Kent Robinson/30 $1,650

9. (20) Austin Hubbard/30 $1,050

10. (10) Jonathan Davenport/30 $1,000

11. (18) Darrell Lanigan/30 $1,050

12. (17) Dan Stone/30 $875

13. (8) Shane Clanton/30 $900

14. (21) Davey Johnson/30 $725

15. (13) John Garvin Jr./30 $750

16. (23) Morgan Bagley/30 $730

17. (25) Rick Eckert/30 $820

18. (27) Clint Smith/30 $160

19. (11) Frank Heckenast Jr./30 $940

20. (15) Eric Jacobsen/30 $620

21. (26) Eric Wells/30 $650

22. (24) Chase Junghans/30 $600

23. (28) Boom Briggs/30 $160

24. (14) Russ King/24 $600

25. (6) Mike Marlar/12 $600

26. (16) Gregg Satterlee/12 $625

27. (5) Mason Zeigler/11 $600

28. (19) Jared Miley/11 $600

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 17 Mins., 57.270 Secs.

Margin of Victory: 0.510 Secs.

Yellow Flags: 2 (laps 11, 24)

Lap Leaders: Owens (1-30)

Provisional Starters: Eckert, Wells (WoO points); Briggs, Smith (WoO emergency) Rookie of the Race: Heckenast ($250) WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Robinson ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’

1. J4-John Garvin/Sarver, PA 16.849

2. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.875

3. 157-Mike Marlar/Winfield, TN 16.907

4. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.914

5. 29K-Garrett Krummert/Butler, PA 16.935

6. 25b-Mike Benedum/Salem, WV 16.986

7. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 17.016

8. 99B-Boom Briggs/Bear Lake, PA 17.021

9. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 17.064

10. 44-Clint Smith/Senoia, GA 17.105

11. 56-Russ King/Bristolville, OH 17.134

12. 5-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 17.156

13. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 17.218

14. 18-Eric Wells/Hazard, KY 17.237

15. 20d-Doug Drown/Wooster, OH 17.32

16. 21-Tony Musolino II/Pittsburgh, PA 17.331

17. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 17.348

18. 72-Michael Norris/Sarver, PA 17.37

19. 23-John Blankenship/Williamson, WV 17.422

20. H1-Jared Miley/South Park, PA 17.446

21. 111-Max Blair/Titusville, PA 17.448

22. 37-Brian Tavenner/Winchester, VA 17.481

23. 10L-Gary Lyle/Leechburg, PA 17.548

24. 10-Alex Ferree/Saxonburg, PA 17.634

25. 1c-Mike Pegher Jr./Wexford, PA 17.709

26. 16-Matt Cochran/Williamsport, PA 17.847

27. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 17.9

28. 57-Bo Lockwood/Brookville, PA 17.937

Group ‘B’

1. 6-Jonathan Davenport/Blairsville, GA 16.873

2. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 17.195

3. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 17.245

4. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 17.303

5. 2-Dan Stone/Thompson, PA 17.407

6. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 17.415

7. 66-Justin Kann/Hesston, PA 17.541

8. 99Jr-Frank Heckenast Jr./Frankfurt, IL 17.567

9. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 17.607

10. 22-Gregg Satterlee/Indiana, PA 17.622

11. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 17.633

12. 1-Rick Eckert/York, PA 17.665

13. 11-Austin Hubbard/Seaford, DE 17.843

14. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 17.872

15. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 17.905

16. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 17.907

17. 18c-Chase Junghans/Manhattan, KS 17.93

18. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 18.043

19. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 18.099

20. 48-John Flinner Jr./Zelionople, PA 18.149

21. 75-Colton Flinner/Allison Park, PA 18.168

22. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 18.297

23. 14-Dan Angelicchio/Mt. Pleasant, PA 18.413

24. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 18.453

25. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 18.469

26. 79-Mike Altobelli/Saxton, PA 18.563

27. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 18.707

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Owens, McCreadie, Garvin, Blankenship, Knight, C. Smith, Pegher, Musolino, Tavenner, Lockwood

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Frank, Clanton, King, Miley, Wells, Krummert, Cochran, Briggs, Lyle

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Marlar, Mars, Jacobsen, Benedum, Ferree, Drown, Blair, Norris, Roberts

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Bloomquist, Davenport, Satterlee, Hubbard, Bagley, Coffey, Kann, Sarver, Bachman

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Fuller, Heckenast, Stone, Hess, Junghans, Angelicchio, Altobelli, McDowell, J. Flinner

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Zeigler, Robinson, Lanigan, Eckert, D. Johnson, Schaltenbrand, Casner, C. Flinner, Bertolini

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Miley, Blankenship, Knight, Wells, Cochran, Smith, Pegher, Krummert, Tavenner, Lyle, Musolino, Lockwood, Briggs

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Hubbard, Bagley, Benedum, Ferree, Drown, Coffey, Blair, Kann, Roberts, Norris, Sarver, Bachman

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Johnson, Junghans, Eckert, Hess, Schaltenbrand, Angelicchio, J. Flinner, Altobelli, Bertolini, Casner, C. Flinner (DNS) McDowell

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar