6/26/2014 – Lernerville (Firecracker Night 1)
Tags:

Results of WoO Late Model Series Firecracker 100 Presented by GottaRace.com Preliminary A-Main No. 1 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Darrell Lanigan/30 $6,150

2. (4) Scott Bloomquist/30 $3,200

3. (4) Jimmy Owens/30 $2,050

4. (2) Jonathan Davenport/30 $1,750

5. (7) Mike Marlar/30 $1,500

 

6. (8) Tim Fuller/30 $1,250

7. (19) Jared Miley/30 $1,300

8. (15) Alex Ferree/30 $1,150

9. (9) Morgan Bagley/30 $1,100

10. (12) Rick Eckert/30 $1,200

11. (22) Tim McCreadie/30 $1,050

12. (6) Doug Drown/30 $875

13. (21) Dale McDowell/30 $750

14. (5) Austin Hubbard/30 $725

15. (16) Max Blair/30 $700

16. (25) Eric Wells/30 $730

17. (10) John Blanenship/30 $670

18. (23) Chub Frank/30 $710

19. (18) Shane Clanton/30 $690

20. (20) Dave Hess Jr./30 $620

21. (26) Frankie Heckenast Jr./30 $900

22. (24) Boom Briggs/30 $650

23. (27) Clint Smith/30 $160

24. (11) Mason Zeigler/30 $600

25. (28) Chase Junghans/29 $160

26. (13) Mike Knight/21 $600

27. (17) Dan Stone/17 $600

28. (14) Kent Robinson/8 $600

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 12 Mins., 58.909 Secs.

Margin of Victory: 1.462 Secs.

Yellow Flags: 2 (laps 9, 17)

Lap Leaders: Davenport (1-18); Bloomquist (19-20); Lanigan (21-30) Provisional Starters: Wells, Heckenast (WoO points); Junghans (WoO emergency) Rookie of the Race: Heckenast ($250) WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Miley ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

Group ‘A’    

1. 157-Mike Marlar/Winfield, TN 16.221

2. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.425 3. 20d-Doug Drown/Wooster, OH 16.631 4. 20-Jimmy Owens/Newport, TN 16.75 5. 7R-Kent Robinson/Bloomington, IN 16.792 6. 14M-Morgan Bagley/Longview, TX 16.805 7. J4-John Garvin/Sarver, PA 16.858 8. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.883 9. 10-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.961 10. 21-Tony Musolino II/Pittsburgh, PA 16.987 11. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.994 12. 99Jr-Frank Heckenast Jr./Frankfurt, IL 17.04 13. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 17.177 14. 18-Eric Wells/Hazard, KY 17.181 15. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 17.19 16. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 17.199 17. 56-Russ King/Bristolville, OH 17.251 18. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 17.338 19. 5-Eric Jacobsen/Sea Cliff Beach, CA 17.388 20. 101-Casey Roberts/Toccoa, GA 17.474 21. 44-Clint Smith/Senoia, GA 17.48 22. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 17.512 23. 14-Dan Angelicchio/Mt. Pleasant, PA 17.53 24. 48-John Flinner Jr./Zelionople, PA 17.542 25. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 17.575 26. 37-Brian Tavenner/Winchester, VA 17.773 27. 75-Colton Flinner/Allison Park, PA 17.803 28. 10L-Gary Lyle/Leechburg, PA 17.935

Group ‘B’

1. 6-Jonathan Davenport/Blairsville, GA 16.543 2. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.845 3. 11-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.921 4. 25b-Mike Benedum/Salem, WV 17.014 5. 2-Dan Stone/Thompson, PA 17.02 6. 66-Justin Kann/Hesston, PA 17.027 7. 22-Gregg Satterlee/Indiana, PA 17.101 8. 25z-Mason Zeigler/Chalk Hill, PA 17.117 9. 25-Shane Clanton/Zebulon, GA 17.12 10. 23-John Blankenship/Williamson, WV 17.169 11. 29K-Garrett Krummert/Butler, PA 17.199 12. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 17.22 13. 111-Max Blair/Titusville, PA 17.237 14. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 17.251 15. 1-Rick Eckert/York, PA 17.326 16. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 17.495 17. 18c-Chase Junghans/Manhattan, KS 17.606 18. 72-Michael Norris/Sarver, PA 17.608 19. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 17.649 20. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 17.656 21. 99B-Boom Briggs/Bear Lake, PA 17.683 22. 1c-Mike Pegher Jr./Wexford, PA 17.691 23. 16-Matt Cochran/Williamsport, PA 18.01 24. 7x-Herman Bertolini/Creighton, PA 18.04 25. 79-Mike Altobelli/Saxton, PA 18.132 26. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 18.157 27. 57-Bo Lockwood/Brookville, PA 18.391

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Owens, Marlar, Knight, Garvin, McCreadie, Casner, Lyle, Mussolino, D. Johnson, Jacobsen

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Bloomquist, Fuller, Robinson, Miley, Wells, Angellicchio, King, Roberts, Tavenner

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Drown, Bagley, Ferree, Hess, Heckenast, Bachman, C. Smith, J. Flinner, C. Flinner

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Davenport, Blankenship, Blair, Satterlee, Frank, Benedum, Pegher, Altobelli, Sarver

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Lanigan, Zeigler, Stone, McDowell, Mars, Krummert, Schaltenbrand, Cochran, Junghans

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Eckert, Clanton, Kann, Briggs, Coffey, Norris, Lockwood, Bertolini

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Miley, McCreadie, Wells, Garvin, King, Angellicchio, Casner, Jacobsen, Mussolino, Tavenner, Lyle, D. Johnson, Roberts

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Hess, Frank, Satterlee, Benedum, Heckenast, C. Smith, Bachman, Pegher, J. Flinner, Sarver, Altobelli, C. Flinner

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): McDowell, Briggs, Mars, Krummert, Norris, Schaltenbrand, Cochran, Kann, Junghans, Bertolini, Coffey, Lockwood

World of Outlaws Late Model Series Contingency Award Winners (awards presented to noted finisher/qualifier or next highest displaying decal):

Ohlins Shocks ($50 cash to fast qualifier): Jimmy Owens Comp Cams ($50 certificate to A-Main winner): Jimmy Owens MSD Ignition ($50 cash to A-Main winner): Scott Bloomquist Quartermaster ($100 certificate to A-Main winner): Tim McCreadie Wrisco (three sheets of aluminum/certificate to A-Main winner): Darrell Lanigan STP ($50 cash to 2nd-place finisher in A-Main): Jared Miley Penske Racing Shocks ($50 cash to 3rd-place finisher in A-Main): Scott Bloomquist Roush-Yates ($50 cash to 4th-place finisher in A-Main): Rick Eckert Mobil 1 ($50 cash to 4th-place finisher in A-Main): Tim McCreadie JE Pistons ($50 cash to 5th-place finisher in A-Main): Morgan Bagley Lincoln Welders ($50 cash to 6th-place finisher in A-Main): Jared Miley American Racing Wheels ($50 cash to 7th-place finisher in A-Main): Jared Miley VP Racing Fuels ($50 cash to 8th-place finisher in A-Main): Alex Ferree Edelbrock ($50 cash to 9th-place finisher in A-Main): Morgan Bagley Comp Cams ($50 cash to 10th-place finisher in A-Main): Rick Eckert Cometic ($50 cash to 12th-place finisher in A-Main): Doug Drown JRI Shocks ($50 cash to 13th-place finisher in A-Main): Chub Frank Superflow Dynos ($50 cash to 14th-place finisher in A-Main): Eric Wells Quartermaster ($25 certificate to 15th-place finisher in A-Main): Eric Wells JE Pistons (one set of rings certificate to 16th-place finisher in A-Main): Eric Wells Roush-Yates ($50 certificate to 18th-place finisher in A-Main): Chub Frank Quartermaster ($50 certificate to 19th-place finisher in A-Main): Shane Clanton Arizona Sports Shirts ($100 certificate to 20th-place finisher in A-Main): Dave Hess Jr. Mobil 1 (20% off gift certicate to 20th-place finisher in A-Main): Dave Hess Jr. JE Pistons (one set of rings certificate to 21st-place finisher in A-Main): Frank Heckenast Jr. Roush-Yates ($50 certificate to 22nd-place finisher in A-Main): Boom Briggs MSD Ignition ($25 cash to 24th-place finisher in A-Main): Chase Junghans Armor All (one case of product to highest-finishing non-WoO driver): Scott Bloomquist Reliable Painting (one free tire): Rick Eckert.