6/25/10 – Lernerville Speedway/Sarver, PA (Firecracker 100 Preliminary Night 2)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Firecracker 100’ Preliminary Night No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (4) Tim McCreadie/30 $6,275
2. (5) Josh Richards/30 $3,100
3. (2) Brady Smith/30 $2,000
4. (6) Billy Moyer/30 $1,850
5. (7) Dale McDowell/30 $1,500
6. (1) Austin Hubbard/30 $1,500
7. (12) Steve Francis/30 $1,250
8. (14) Mike Knight/30 $1,600
9. (8) Doug Drown/30 $1,050
10. (24) Will Vaught/30 $1,000
11. (20) Shane Clanton/30 $900
12. (3) Doug Horton/30 $825
13. (22) Darrell Lanigan/30 $850
14. (19) Scott Bloomquist/30 $725
15. (10) Rick Eckert/30 $700
16. (21) Davey Johnson/30 $680
17. (13) Tim Fuller/30 $720
18. (23) Dave Hess Jr./30 $660
19. (17) Jamie Lathroum/30 $640
20. (15) Brian Birkhofer/30 $620
21. (26) Russell King/30 $600
22. (16) Bub McCool/30 $600
23. (25) Clint Smith/29 $600
24. (18) Chub Frank/29 $600
25. (9) Robbie Blair/29 $600
26. (11) Steve Shaver/8 $625

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 13 Mins., 33.399 Secs.
Margin of Victory: 1.386 Secs.
Yellow Flags: 1 (Lap 2)
Lap Leaders: B. Smith (1-20); McCreadie (21-30)
Provisional Starters: C. Smith, King
Rookie of the Race: Hubbard ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Knight ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.823
2. 12-Doug Drown/Wooster, OH 15.842
3. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.881
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.926
5. 6s-Steve Shaver/Vienna, WV 15.935
6. 15-Steve Francis/Ashland, KY 15.982
7. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.983
8. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.032
9. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 16.048
10. 19h-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.081
11. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.096
12. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.138
13. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 16.140
14. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 16.173
15. 4J-John Mollick/Toronto, OH 16.232
16. 24-Rick Eckert/York, PA 16.244
17. 2Jx-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.248
18. 14c-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.279
19. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.319
20. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.358
21. J4-John Garvin/Sarver, PA 16.376
22. 72M-John Mason/Millersburg, OH 16.382
23. 6L-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.382
24. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.414
25. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 16.427
26. 99b-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 16.443
27. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 16.489
28. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 16.513
29. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.541
30. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.553
31. 22-Greg Oakes/Franklinville, NY 16.594
32. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 16.602
33. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.647
34. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.657
35. 1J-Dave Murdick/Slippery Rock, PA 16.679
36. 1V-Will Vaught/Crane, MO 16.679
37. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.736
38. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.752
39. 7-Matt Miller/Waterville, OH 16.776
40. 1cfr-Peter Mantha Jr./Gatineau, QUE 16.837
41. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 16.895
42. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 16.932
43. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 16.943
44. 4T8-John Flinner/Zelionople, PA 16.956
45. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.975
46. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 17.065
47. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 17.065
48. 38R-Nick Reges/Butler, PA 17.087
49. 14-April Farmer/Livingston, TN 17.104
50. H1-Jared Miley/South Park, PA 17.132
51. 72N-Michael Norris/Sarver, PA 17.156
52. 45-Mark Byram/Georgetown, DE 17.280
53. 25z-Mason Ziegler/Chalk Hill, PA 17.392
54. 32c-Coleby Frye/Dover, PA 17.444
55. 56-Russell King/Bristolville, OH 17.456
56. 46-Doug Horton/Bruceton Mills, WV 17.522
57. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 17.597
58. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): B. Smith, McDowell, Fuller, Lux, Lanigan, Farmer, Oakes, King, Geisler, Robinson

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Horton, Drown, Knight, Bloomquist, Briggs, Miley, M. Johnson, Flinner, Satterlee, Mars

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Blair, Birkhofer, Clanton, Miller, Hess, Casner, Norris, Garvin, Mollick

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Eckert, McCool, C. Smith, Schaltenbrand, Mason, Byram, Burke, Mantha (DNS) Fosnaught

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, Shaver, Lathroum, D. Johnson, Stone, Murdick, Sarver, Bachman, Ziegler

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Francis, Frank, Vaught, Ferree, Frye, Conley, Reddick, Reges

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Bloomquist, Lanigan, Lux, Briggs, Mars, Farmer, King, Satterlee, Oakes, Geisler, Miley, Flinner, M. Johnson (DNS) Robinson

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Clanton, Hess, C. Smith, Byram, Miller, Mason, Norris, Schaltenbrand, Casner, Burke, Mollick, Mantha (DNS) Garvin, Fosnaught

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): D. Johnson, Vaught, Ferree, Stone, Murdick, Reddick, Conley, Sarver, Bachman, Reges, Ziegler, Frye

Related Posts