6/24/10 – Lernerville Speedway/Sarver, PA (Firecracker 100 Preliminary Night 1)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Firecracker 100 Preliminary Night No. 1’ at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Josh Richards/30 $6,075
2. (4) Shane Clanton/30 $3,050
3. (7) Scott Bloomquist/30 $2,000
4. (1) Billy Moyer/30 $1,750
5. (3) Steve Shaver/30 $1,500
6. (6) Jimmy Mars/30 $1,250
7. (10) Tim McCreadie/30 $1,150
8. (16) Darrell Lanigan/30 $1,100
9. (14) Doug Drown/30 $1,550
10. (9) Clint Smith/30 $1,000
11. (13) Steve Francis/30 $900
12. (20) Chub Frank/30 $825
13. (5) Rick ‘Boom’ Briggs/30 $750
14. (15) Rick Eckert/30 $725
15. (11) Will Vaught/30 $700
16. (19) Tim Fuller/30 $680
17. (8) Vic Coffey/30 $670
18. (23) Brady Smith/30 $660
19. (25) Austin Hubbard/30 $640
20. (18) Jamie Lathroum/30 $620
21. (12) John Mollick/30 $625
22. (17) Gregg Satterlee/29 $600
23. (21) Matt Miller/29 $600
24. (22) Davey Johnson/29 $600
25. (26) Russell King/29 $600
26. (24) Alex Ferree/17 $600

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 9 Mins., 32.401 Secs.
Margin of Victory: 0.428 Secs.
Yellow Flags: None
Lap Leaders: Richards (1-30)
Provisional Starters: Hubbard, King
Rookie of the Race: Hubbard ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Doug Drown ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.849
2. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 15.980
3. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.065
4. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.136
5. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 16.163
6. 4J-John Mollick/Toronto, OH 16.184
7. 46-Doug Horton/Bruceton Mills, WV 16.190
8. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 16.195
9. 24-Rick Eckert/York, PA 16.264
10. 99b-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 16.276
11. 19H-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.293
12. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 16.315
13. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.338
14. 32c-Vic Coffey/Caledonia, NY 16.346
15. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 16.363
16. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.377
17. 1V-Will Vaught/Crane, MO 16.405
18. 6s-Steve Shaver/Vienna, WV 16.411
19. 1J-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.452
20. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 16.458
21. 44-Clint Smith/Senoia, GA 16.460
22. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.461
23. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.483
24. H1-Jared Miley/South Park, PA 16.510
25. 15-Steve Francis/Ashland, KY 16.624
26. 25z-Mason Ziegler/Chalk Hill, PA 16.690
27. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 16.718
28. 56-Russell King/Bristolville, OH 16.723
29. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.723
30. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.783
31. J4-John Garvin/Sarver, PA 16.857
32. 12-Doug Drown/Wooster, OH 16.871
33. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 16.877
34. 14c-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.946
35. 7-Matt Miller/Waterville, OH 16.872
36. 6L-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.999
37. 45-Mark Byram/Georgetown, DE 17.054
38. 72M-John Mason/Millersburg, OH 17.062
39. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 17.092
40. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 17.101
41. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 17.120
42. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 17.123
43. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 17.201
44. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 17.202
45. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 17.215
46. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 17.272
47. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 17.281
48. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 17.392
49. 1Jx-Dave Murdick/Slippery Rock, PA 17.394
50. 22-Greg Oakes/Franklinville, NY 17.486
51. 14-April Farmer/Livingston, TN 17.890
52. 1cfr-Peter Mantha Jr./Gatineau, QUE 17.891
53. 38R-Nick Reges/Butler, PA 17.986
54. 72N-Michael Norris/Sarver, PA 18.108
55. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 18.184
56. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA N/T
57. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 16.852 (DQ – light)

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): Clanton, Bloomquist, Francis, Horton, Davey Johnson, Robinson, Byram, Garvin, Murdick, Casner

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Coffey, Drown, Fuller, Geisler, Mason, Oakes, Ziegler, Stone (DNS) Fosnaught

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Mars, C. Smith, Eckert, Birkhofer, B. Smith, Reddick, Knight, Hess, Farmer (DQ) Schaltenbrand

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Briggs, McCreadie, Lanigan, Frank, Blair, King, Conley, Bachman, Mantha

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Vaught, Satterlee, Miller, M. Johnson, McDowell, McCool, Hubbard, Reges

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Shaver, Mollick, Lathroum, Ferree, Miley, Lux, Norris, Sarver, Burke

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Fuller, D. Johnson, Geisler, Horton, Robinson, Mason, Garvin, Byram, Murdick, Casner, Ziegler (DNS) Oakes, Stone, Fosnaught

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Frank, B. Smith, Birkhofer, King, Hess, Knight, Reddick, Blair, Conley, Schaltenbrand, Bachman, Farmer, Mantha

B-Main No. 3 (12 laps – Top 2 Transfer): Miller, Ferree, Miley, McDowell, McCool, M. Johnson, Lux, Norris, Burke, Sarver, Hubbard, Reges

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar