6/18/09 – Ohsweken (ONT) Speedway

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Six Nations 50’ at Ohsweken Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (8) Josh Richards/50 $10,600
2. (9) Brady Smith/50 $5,500
3. (1) Darrell Lanigan/50 $3,650
4. (10) Rick Eckert/50 $3,000
5. (4) Dan Stone/50 $2,000
6. (18) Tony Knowles/49 $2,200
7. (15) Jordan Bland/49 $2,150
8. (6) Kenny Schrader/49 $1,300
9. (12) Brent Robinson/49 $1,200
10. (17) Russell King/48 $1,200
11. (7) Tim Fuller/48 $1,600
12. (23) Dustin Hapka/47 $1,000
13. (13) Clint Smith/46 $1,450
14. (11) Peter Mantha Jr./22 $900
15. (14) Chub Frank/16 $1,350
16. (24) Tyler Reddick/16 $800
17. (2) Austin Hubbard/14 $770
18. (19) Greg Oakes/14 $750
19. (5) Steve Francis/13 $1,330
20. (21) Adam Ferri/10 $700
21. (3) Shane Clanton/9 $1,200
22. (16) Gregg Satterlee/9 $700
23. (20) Brent Rhebergen/2 $700
24. (22) Chris Ross/1 $700

NOTE: Russell King and Brent Rhebergen started from the rear of the field after changing cars; King went to a backup car after the B-Main, and Rhebergen took the green flag in Mike Knight’s No. 9K after mechanical trouble in his own machine at the end of the B-Main

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 42 Mins., 49.874 Secs.
Margin of Victory: 0.429 Secs.
Yellow Flags: 4 (Laps 5, 7, 14, 16)
Red Flag: 1 (Lap 10)
Lap Leaders: Lanigan (1-5); Hubbard (6-14); Richards (15-50)
Provisional Starters: Hapka, Reddick
Rookie of the Race: Bland ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Tony Knowles ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race: Brandon Bender (Brady Smith)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.718 (NTR)
2. 18H-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 14.807
3. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 14.936
4. 19-Steve Francis/Ashland, KY 14.951
5. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 14.973
6. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 14.999
7. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.002
8. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 15.005
9. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.029
10. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 15.035
11. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 15.077
12. 18R-Chris Ross/Wallaceburg, ONT 15.085
13. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.122
14. 24-Rick Eckert/York, PA 15.155
15. 9-Kenny Schrader/Concord, NC 15.220
16. 21-Matt Lux/Franklin, PA 15.238
17. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.246
18. 14-April Farmer/Livingston, TN 15.275
19. 12-Jordan Bland/Campbellsville, KY 15.301
20. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 15.339
21. 1A-Brad Authier/Chatham, ONT 15.437
22. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.454
23. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 15.474
24. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 15.518
25. 1F-Adam Ferri/Port Colbourne, ONT 15.548
26. 56-Russell King/Bristolville, OH 15.554
27. 1*CFR-Peter Mantha Jr./Gatineau, QUE 15.566
28. 60-Dale Glassford/Thomasville, ONT 15.846
29. 22G-Greg Oakes/Franklinville, NY 15.919
30. 38-Kirk Hooker/Chatham, ONT 16.026
31. RH21-Gregg Haskell/Chatham, ONT 16.086
32. 88-Andrew Reaume/Blenheim, ONT 16.104
33. 77-Brett Reaume/Blenheim, ONT 16.238
34. 05-Mike Lewis/Wallaceburg, ONT 16.935
35. 92-Adam West/Ridgetown, ONT 17.422
36. 26-Tony Knowles/Tyrone, GA 17.768
37. 81-Tim Mackenzie/Chatham, ONT 18.904
38. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 24.583
39. 78-Rick Baker/Ridgeway, ONT N/T
40. 90-Mark Glassford/Goderich, ONT N/T
41. 00-Jim Dale Jr./Shrewsbury, ONT N/T
42. 7-Jeff Dayman/Welland, ONT N/T (DQ – light)

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Richards, B. Smith, C. Smith, Ferri, Oakes, Authier, Mackenzie, B. Reaume, Hess, Dale

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Fuller, Hubbard, Eckert, Frank, Knight, King, Hapka, Farmer, Dayman, Hooker, Lewis

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Schrader, Mantha, Bland, Rhebergen, McCreadie, Haskell, Baker, Reddick (DNS) West

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Stone, Robinson, Satterlee, Knowles, A. Reaume, D. Glassford, M. Glassford, Ross, Lux

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): King, Oakes, Ferri, Authier, B. Reaume, Dayman, Hooker, Lewis, Dale, Farmer, Knight (DNS) Hapka, Mackenzie, Hess

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Knowles, Rhebergen, Ross, D. Glassford, A. Reaume, McCreadie, M. Glassford (DNS) Haskell, Baker, Reddick, West, Lux

Related Posts