6/18/05 – K-C Raceway/Alma, OH (Veterans Appreciation 100)

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series ‘Veterans Appreciation 100’ at K-C Raceway (Fin. Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (2) Jackie Boggs 100 Running $20,000
2. (4) Billy Moyer 100 Running $10,500
3. (13) Scott Bloomquist 100 Running $7,150
4. (1) Rick Eckert 100 Running $5,360
5. (5) Mike Balzano 100 Running $4,290
6. (15) Dale McDowell 100 Running $3,540
7. (3) Josh Richards® 100 Running $3,010
8. (8) Chub Frank 100 Running $2,630
9. (12) Darrell Lanigan 100 Running $2,370
10. (9) Steve Francis 100 Running $2,190
11. (6) Rob Blair 100 Running $2,080
12. (18) Steve Shaver 100 Running $1,975
13. (23) Tim McCreadie 100 Running $1,875
14. (17) Delmas Conley 100 Running $1,785
15. (14) John Blankenship 100 Running $1,695
16. (7) Rod Conley 100 Running $1,605
17. (24) Clint Smith 100 Running $1,525
18. (21) Brandon Kinzer 99 Running $1,500
19. (20) Dan Schlieper 99 Running $1,500
20. (19) R.J. Conley 99 Running $1,500
21. (11) Jason Montgomery 99 Running $1,500
22. (10) Steve Casebolt 36 Mechanical $1,500
23. (22) Keith Berner 20 Mechanical $1,500
24. (16) Rick Aukland 4 Mechanical $1,500

Time of Race: 30 Mins. 49.876 Secs.
Yellow Flags: One – Lap 27
Red Flags: None
Lap Leaders: Eckert 1-12, Boggs 13-100
Rookie of the Race: Richards
Provisional Starters: McCreadie, Cl. Smith

Heat #1 (10 Laps-Top 4 Advance): Moyer, Balzano, Francis, Bloomquist, D. Conley, Kinzer, Johnson, Hartman, C. Conley-NS, Miller-NS

Heat #2 (10 Laps-Top 4 Advance): Boggs, Blair, Casebolt, Blankenship, R.J. Conley, Ch. Smith, Flory, Watterman, Gress, Bapst-NS

Heat #3 (10 Laps-Top 4 Advance): Richards, Rd. Conley, Montgomery, McDowell, Shaver, Schlieper, Bragdon, May, McCreadie, Hillard-NS

Heat #4 (10 Laps-Top 4 Advance): Eckert, Frank, Lanigan, Aukland, Berner, Carrier Jr., Cl. Smith, Oliver-NS, Ramey-NS

“B” Main #1 (12 Laps-Top 3 Advance): D. Conley, R.J. Conley, Kinzer, Johnson, Hartman, Flory, Ch. Smith, Gress, Watterman, C. Conley-NS, Miller-NS, Bapst-NS

“B” Main #2 (12 Laps-Top 3 Advance): Shaver, Schlieper, Berner, Carrier Jr., Bragdon, Cl. Smith, May, McCreadie-NS, Oliver-NS, Hillard-NS, Ramey-NS

Dash (4 Laps-Finish Determines First Two Rows Of Feature): Eckert, Boggs, Richards, Moyer

Related Posts