5/16/08 – Attica (OH) Raceway Park

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Results of WoO Late Model Series at Attica Raceway Park (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Josh Richards/50 $10,150
2. (2) Chub Frank/50 $5,100
3. (3) Darrell Lanigan/50 $3,000
4. (6) Shannon Babb/50 $2,500
5. (4) Shane Clanton/50 $2,000
6. (9) Doug Drown/50 $2,200
7. (14) Tim Dohm/50 $1,400
8. (12) Steve Francis/50 $1,300
9. (7) Tim McCreadie/50 $1,200
10. (5) Clint Smith/50 $1,100
11. (23) Tim Fuller/50 $1,050
12. (8) Donnie Moran/50 $1,000
13. (11) Eddie Carrier Jr./50 $950
14. (15) Vic Coffey/50 $1,150
15. (18) John Blankenship/50 $850
16. (17) Jeep VanWormer/49 $800
17. (22) Jerry Bowersock/49 $770
18. (13) Wayne Maffett Jr./49 $750
19. (16) Danny Johnson/49 $730
20. (20) Brian Ruhlman/49 $700
21. (24) Joe Isabell/48 $700
22. (21) Tyler Boggs/47 $700
23. (10) Rick Eckert/16 $700
24. (19) Rocky Owens/16 $700

Time of Race: 24 Mins., 05.014 Secs.
Margin of Victory: 2.113 Secs.
Yellow Flags: 3 (Laps 7, 17, 18)
Lap Leaders: Frank (1-43); Richards (44-50)
Provisional Starters: Fuller, Isabell
Rookie of the Race: Vic Coffey ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Doug Drown ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($50): Jimmy Frey (Richards)
Chick Hawk Racing Hot Lap Award (half-off tire warmers): Frank

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 14.587
2. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 14.642
3. 44-Clint Smith/Senoia, GA 14.685
4. 19-Steve Francis/Ashland, KY 14.786
5. B4U-Brad Eitniear/Defiance, OH 14.956
6. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.960
7. 99-Donnie Moran/Dresden, OH 14.997
8. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 15.015
9. 11-Rusty Schlenk/Jackson, MI 15.021
10. 6T-Tim Dohm/Cross Lanes, WV 15.091
11. 28-Eddie Carrier Jr./Salt Rock, WV 15.167
12. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.186
13. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.224
14. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.238
15. 49-Brian Ruhlman/Clarklake, MI 15.282
16. 27J-Danny Johnson/Phelps, NY 15.335
17. 12-Doug Drown/Wooster, OH 15.342
18. 24-Rick Eckert/York, PA 15.351
19. 23-John Blankenship/Williamson, WV 15.352
20. 45-Mike Marteney/Bellevue, OH 15.407
21. 55-Jeep VanWormer/Pinconning, MI 15.435
22. 51-Devin Shiels/Britton, MI 15.440
23. 18R-Chris Ross/Wallaceburg, ONT 15.447
24. 20-Jerry Bowersock/Wapakoneta, OH 15.449
25. 34-Ky Harper/Holland, OH 15.495
26. 1-Tyler Boggs/Warsaw, IN 15.501
27. 40-Dusty Moore/Swanton, OH 15.516
28. 1-Casey Noonan/Sylvania, OH 15.563
29. 50-Ryan Missler/Bellevue, OH 15.694
30. 6J-Joe Isabell/Pennellville, NY 15.713
31. 88d-Larry Kingseed/Sandusky, OH 15.768
32. 5M-Ryan Markham/Ashland, OH 15.802
33. 40-Wayne Maffett Jr./Mansfield, OH 15.812
34. 27-Ken Hahn/Gibsonburg, OH 15.836
35. 5H-Ernie Haynes/Rising Sun, OH 15.896
36. 48-John Bores/Bellevue, OH 16.041
37. 1-Jim Fleming/Bellevue, OH 16.058
38. 55-Chuck Hummer/Ottawa Lake, MI 16.089
39. 2D-Curtis Deisenroth/Oak Harber, OH 16.113
40. 77-Steve Kester/Holland, OH 16.151
41. 29-Rocky Owens/Mansfield, OH 16.160
42. 93T-Jeff Esbenshade/Ashland, OH 16.202
43. 27-Bill Hahn/Gibsonburg, OH 16.340
44. 92-Brandon Perkins/Republic, OH 16.353
45. 12-Michael Stiltner/Green Springs, OH 16.458
46. 25-Ryan Eddleblute/Mansfield, OH 16.508
47. 63-Randy Scott/Mansfield, OH 16.575
48. 3R-Chuck Roelle/Fostoria, OH 16.840
49. 991-Dave Wirt/Fredericksburg, OH 16.943
50. 30-Nate Potts/Bellevue, OH 17.847
51. 32c-Vic Coffey/Leicester, NY 1:50.855
52. 18s-Sean Beardsley/Central Square, NY N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Richards, Frank, Dodd, Maffett, Owens, VanWormer, Eitniear, Harper, Stiltner, Missler, Schlenk, Wirt, Fleming

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Babb, Eckert, Dohm, Boggs, K. Hahn, Esbenshade, Shiels, Hummer, Eddleblute, Isabell, Fuller (DNS) Potts

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Moran, C. Smith, Carrier, Coffey, Blankenship, Ruhlman, Haynes, Moore, Deisenroth, Kingseed, B. Hahn, Scott, Ross

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, McCreadie, Francis, D. Johnson, Noonan, Bowersock, Marteney, Markham, Kester, Bores, Roelle, Perkins (DNS) Beardsley

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): VanWormer, Owens, Boggs, Esbenshade, Schlenk, Missler, Isabell, K. Hahn, Shiels, Hummer, Wirt, Stiltner, Eddleblute, Harper, Eitniear (DNS) Fleming, Fuller, Potts

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Blankenship, Ruhlman, Bowersock, Noonan, Deisenroth, Haynes, Moore, Marteney, Kester, Kingseed, Ross, Scott, B. Hahn, Bores, Roelle, Perkins, Markham (DNS) Beardsley

Related Posts

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar