Results of World of Outlaws Late Model Series ‘Advance Auto Parts 60’ at Lernerville Speedway (Finish Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (1) Chub Frank 60 Running $20,000
2. (2) Darrell Lanigan 60 Running $11,000
3. (4) Billy Moyer 60 Running $6,000
4. (3) Rick Eckert 60 Running $5,000
5. (13) Steve Francis 60 Running $4,000
6. (7) Tim McCreadie 60 Running $3,500
7. (18) Dale McDowell 60 Running $3,000
8. (5) Mike Balzano 60 Running $2,700
9. (8) Jeremy Miller 60 Running $2,500
10. (19) Davey Johnson 60 Running $2,200
11. (12) Billy Decker 60 Running $2,000
12. (20) David Scott 60 Running $1,800
13. (6) John Flinner 60 Running $1,500
14. (10) Shane Clanton 60 Running $1,300
15. (11) Josh Richards® 60 Running $1,200
16. (25) Lynn Geisler 59 Running $1,100
17. (24) Eric Jacobsen 58 Running $1,000
18. (9) Rob Blair 50 Mechanical $1,000
19. (22) Dick Barton 37 Mechanical $1,000
20. (14) Clint Smith 30 Suspension $1,000
21. (15) Todd Andrews 26 Mechanical $1,000
22. (16) Mike Blose 25 Mechanical $1,000
23. (26) Nick Jones 22 Mechanical $1,000
24. (23) John Blankenship 22 Mechanical $1,000
25. (21) Bob Wearing Jr. 16 Mechanical $1,000
26. (16) Alex Ferree 3 Mechancial $1,000

Time of Race: 35 Mins. 45.121 Secs.
Yellow Flags: Five – Laps 4, 8, 26, 30, 42
Red Flags: None
Lap Leaders: Lanigan 1-38, Frank 39-60
Rookie of the Race: Richards®
Provisional Starters: Blankenship, Jacobsen, Geisler, Jones

Time Trials Results (Pos./Car No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 1*-Chub Frank/Bear Lake,PA 15.831
2. 39-Tim McCreadie/Watertown,NY 15.977
3. 91-Billy Decker/Unadilla,NY 15.981
4. 5WP-Eric Jacobsen/Santa Cruz,CA 15.989
5. Won11-Rob Blair/Titusville,PA 16.031
6. 25-Shane Clanton/Locust Grove,GA 16.034
7. 21-Billy Moyer/Batesville,AR 16.055
8. 29-Darrell Lanigan/Union,KY 16.069
9. E1-Mike Balzano/Parkersburg,WV 16.082
10. 19J-Davey Johnson/Greensburg,PA 16.096
11. 1-Josh Richards®/Shinnston,WV 16.112
12. 24M-Jeremy Miller/Littlestown,PA 16.126
13. 15-Steve Francis/Ashland,KY 16.134
14. 24-Rick Eckert/York,PA 16.146
15. 22-Bump Hedman/Sugar Grove,PA 16.191
16. 55K-Kerry Jackson/New Kensington,PA 16.217
17. 4B-Jackie Boggs/Grayson,KY 16.241
18. 24B-John Britsky/Indiana,PA 16.242
19. 42-Todd Andrews/Eldred,PA 16.266
20. 3S-David Scott/Garland,PA 16.298
21. 29S-Ken Schaltenbrand/Sarver,PA 16.346
22. 17-Keith Barbara/South Park,PA 16.364
23. 17M-Dale McDowell/Chickamauga,GA 16.389
24. 40-Dutch Davies/Warren,PA 16.395
25. 0D-Ron Delano Jr./Stoystown,PA 16.413
26. 48-John Flinner/Zelienople,PA 16.428
27. 2V-Chad Valone/Warren,PA 16.434
28. 5M-Ryan Markham/Ashland,OH 16.442
29. 55-Chris Schneider/Tarentum,PA 16.543
30. 44-Clint Smith/Senoia,GA 16.568
31. 23-John Blankenship/Williamson,WV 16.625
32. 28B-Dick Barton/Ashville,NY 16.678
33. 5-Mike Blose/Dayton,PA 16.683
34. 4J-John Mollick/Toronto,OH 16.689
35. 2J-Mike Johnson/Imperial,PA 16.695
36. 18-Robbie Scott/Shinnston,WV 16.698
37. 71R-Rod Conley/Wheelersburg,OH 16.705
38. US1-Lou Gentile/Youngstown,OH 16.707
39. 12M-Matt Hubbard/Seaford,DE 16.74
40. 9i-Rick Isadore/Cyclone,PA 16.758
41. 1C-Lynn Geisler/Cranberry Twp.,PA 16.762
42. 71-Mike Norris/Sarver,PA 16.788
43. 07R-Brent Rhebergen/Clymer,NY 16.909
44. 4-Alex Ferree/Saxonburg,PA 16.959
45. 22B-Darrell Bossard/Centerville,PA 17.175
46. 34-Tim Steis/St. Marys,PA 17.393
47. 10-Gary Lyle/Hyde Park,PA 17.589
48. 1L-Dane Laraway/Irwin,PA 17.737
49. 25D-Len Dobrosielski/McKees Rocks,PA DQ-Light
50. 1W-Bob Wearing Jr./Renfrew,PA DQ-Light
51. 15J Nick Jones/North Hills,PA NT

Heat #1 (10 Laps-Top 4 Advance): Frank, Balzano, Blair, Francis, Boggs, Delano Jr., Blose, Geisler, Conley, Shaltenbrand, Schneider, Wearing Jr., Bossard

Heat #2 (10 Laps-Top 4 Advance): Eckert, Flinner, Clanton, Smith, D. Johnson, Britsky, Jacobsen, Doborsielski, Gentile, Norris, Mollick, Steis, Barbara

Heat #3 (10 Laps-Top 4 Advance): Moyer, McCreadie, Richards, Andrews, McDowell, M. Johnson, Lyle, Hedman, Valone, Blankenship, Rhebergen, Jones, Hubbard

Heat #4 (10 Laps-Top 4 Advance): Lanigan, Miller, Decker, Ferree, Barton, Davies, D. Scott, R. Scott, Laraway, Jackson, Isadore, Markham-DQ

“B” Main #1 (12 Laps-Top 3 Advance): Blose, D. Johnson, Wearing Jr., Jacobsen, Barbara, Conley, Gentile, Schneider, Dobrosielski, Delano Jr., Boggs, Britsky, Norris, Brossard, Steis, Mollick, Geisler, Schaltenbrand

“B” Main #2 (12 Laps-Top 3 Advance): McDowell, D. Scott, Barton, Lyle, Rhebergen, Davies, Blankenship, M. Johnson, R. Scott, Hedman, Valone, Isadore, Laraway, Jones, Jackson-NS, Hubbard,NS, Markham-DQ

Dash (4 Laps-Finish Determines First Two Rows Of Feature): Frank, Lanigan, Eckert, Moyer