Results of WoO Late Model Series Roberts Trucking 50 at Stateline Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (1) Dick Barton/50 $10,000
2. (2) John Blankenship/50 $6,000
3. (8) Darrell Lanigan $3,500
4. (3) Steve Francis $2,500
5. (7) Billy Moyer/50 $2,200
6. (10) Dave Hess Jr./50 $2,000
7. (4) Shane Clanton/50 $1,800
8. (12) Eric Jacobsen/50 $1,600
9. (14) Dale McDowell/50 $1,400
10. (15) Clint Smith/50 $1,200
11. (5) David Scott/50 $1,000
12. (13) Tim McCreadie/50 $900
13. (18) Rick Eckert/50 $800
14. (22) Josh Richards/50 $700
15. (20) Chub Frank/50 $700
16. (24) Scott Gurdak/50 $700
17. (26) Garrett Durrett/50 $700
18. (23) Eddie Carrier Jr./50 $700
19. (17) Andy Boozel/50 $700
20. 19. (19) Billy Decker/50 $700
21. (9) Chad Valone/49 $700
22. (11) Doug Eck/30 $700
23. (21) Steve Halpainy/29 $700
24. (25) Rich Gardner/22 $700
25. (16) Matt Urban/10 $700
26. (6) Paul Briggs/7 $700

Time of Race: 20 Mins. 47.334 Secs.
Margin of Victory: 0.576 Secs.
Yellow Flags: Two – Laps 7, 30
Lap Leaders: Barton (1-50)
Provisional Starters: Carrier, Gurdak, Gardner, Durrett

Time Trial Results (Position/Car Number/Name/Hometown/Best Time):

1. 28b-Dick Barton Ashville, NY 17.137
2. 23-John Blankenship Williamson, NY 17.150
3. 21-Billy Moyer Batesville, AR 17.155
4. 25-Shane Clanton Locust Grove, GA 17.185
5. 86-Mike Amell Deer Park, OH 17.225
6. 9b-Paul Briggs Ashville, NY 17.272
7. 15-Steve Francis Ashland, KY 17.274
8. 5-Eric Jacobsen Santa Cruz, CA 17.300
9. 2V-Chad Valone Warren, PA 17.307
10. 12b-Andy Boozel Clymer, NY 17.319
11. 44-Clint Smith Senoia, GA 17.320
12. 29-Darrell Lanigan Union, KY 17.335
13. 3-David Scott Garland, PA 17.388
14. 44H-Dave Hess Jr. Waterford, PA 17.398
15. CO2-Paul Davis Fowler, OH 17.399
16. 1U-Matt Urban North East, PA 17.407
17. 91-Billy Decker Unadilla, NY 17.422
18. 17M-Dale McDowell Chickamauga, GA 17.430
19. 28L-John Lobb Frewsburg, NY 17.433
20. 2J-Scott Johnson Wattsburg, PA 17.445
21. 4L-Dave Lyon Corry, PA 17.453
22. 15h-Steve Halpainy Ashville, NY 17.536
23. 3-Doug Eck Corry, PA 17.540
24. 24-Rick Eckert York, PA 17.549
25. 39-Tim McCreadie Watertown, NY 17.569
26. 61s-Ward Schell Warren, PA 17.575
27. 17B-Keith Barbara South Park, PA 17.589
28. 22h-Bump Hedman Sugar Grove, PA 17.599
29. 5G-Scott Gurdak Corry, PA 17.611
30. 28-Eddie Carrier Jr. Salt Rock, WV 17.628
31. 1-Josh Richards Shinnston, WV 17.650
32. 1*-Chub Frank Bear Lake, PA 17.657
33. 32-Jeff Hoffman Clarendon, PA 17.704
34. 1g-Rich Gardner Waterford, PA 17.707
35. 21A-Pete Alspaugh Russell, PA 17.714
36. 71d-Ron Davies Warren, PA 17.740
37. 58c-Garrett Durrett Simsboro, LA 17.771
38. 40-Dutch Davies Warren, PA 17.808
39. 22b-Darrell Bossard Centerville, PA 17.815
40. 9k-Mike Knight Ripley, NY 17.820
41. 42-Todd Andrews Eldred, PA 17.872
42. 33-Chris Hackett Erie, PA 17.889
43. 88-Ted Kosinski Lakewood, NY 17949
44. 26g-George Labarbera Sugar Grove, PA 17.963
45. M31-Tony Morris Murfreesboro, TN 18.028
46. 68-Dave Tackett Ripley, NY 18.040
47. 5B-Kirk Bradley Great Valley, NY 18.136
48. 13-Jim Mazur Batavia, NY 18.879
49. h1-Kirk Ryan Jr. Lewisberry, PA 19.252
50. 43-Miles Stitzinger Warren, PA N/T
51. 98-Shane Tennace Buchanan, MI N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top Four Advance): Barton, Scott, Valone, McCreadie, Decker, Hoffman, Amell, Gurdak, Ryan, Morris, Andrews, Durrett, Lyon.

Heat No. 2 (10 laps – Top Four Advance): Blankenship, Briggs, Hess, McDowell, Boozel, Halpainy, Gardner, Carrier, Schell, D. Davies, Hackett, Tackett.

Heat No. 3 (10 laps – Top Four Advance): Francis, Moyer, Eck, Smith, Davis, Richards, Barbara, Lobb, Bossard, Kosinski, Alspaugh, Bradley.

Heat No. 4 (10 laps – Top Four Advance): Clanton, Lanigan, Jacobsen, Urban, Eckert, Frank, Johnson, R. Davies, Hedman, Knight, Labarbera, Mazur.

Dash (6 laps): Barton, Blankenship, Francis, Clanton

B-Main No. 1 (12 laps – Top Three Advance): Boozel, Decker, Halpainy, Gurdak, Hoffman, Gardner, Amell, Hackett, Lyon, Carrier, D. Davies, Morris, Andrews, Schell (DNS) Tackett, Durrett.

B-Main No. 2 (12 laps – Top Three Advance): Eckert, Frank, Richards, Johnson, Davis, Lobb, Bossard, R. Davies, Hedman, Kosinski, Knight, Bradley, Mazur, Alspaugh, Tennance, Barbara, Labarbera.