Results of WoO Late Model Series at Lernerville Speedway (Finish Pos./Start Pos./Driver/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (1) Billy Moyer 25 Running $10,000
2. (3) Darrell Lanigan 25 Running $6,000
3. (5) Josh Richards® 25 Running $3,500
4. (18) Steve Francis 25 Running $2,500
5. (4) Scott Bloomquist 25 Running $2,200
6. (8) Rick Eckert 25 Running $2,000
7. (2) Tim McCreadie 25 Running $1,800
8. (10) Chub Frank 25 Running $1,600
9. (8) Dale McDowell 25 Running $1,400
10. (14) David Scott 25 Running $1,200
11. (9) Davey Johnson 25 Running $1,000
12. (16) Clint Smith 25 Running $900
13. (12) Steve Shaver 25 Running $800
14. (25) Rob Blair 25 Running $700
15. (21) Mike Balzano 25 Running $700
16. (23) Keith Barbara 25 Running $700
17. (27) Alex Ferree 25 Running $700
18. (11) Dan Schlieper 25 Running $700
19. (17) John Blankenship 25 Running $700
20. (23) Jeremy Miller 23 Mechanical $700
21. (19) Donnie Moran 21 Mechanical $700
22. (26) Bob Wearing Jr. 16 Mechanical $700
23. (9) Shane Clanton 14 Accident $700
24. (13) Nick Jones 14 Mechanical $700
25. (6) Kirk Ryan Jr. 12 Mechanical $700
26. (20) Dave Satterlee 9 Mechanical $700
27. (21) Mike Blose 8 Mechanical $700

NOTE: Race was declared official after rain made track unsafe for competitionw ith 25 of 50 laps completed

Time of Race: 20 Mins. 30 Secs.
Yellow Flags: Five – Laps 7, 9, 15, 18, 25
Red Flags: One – Lap 15 (2 Mins. 10 Secs.)
Lap Leaders: Moyer 1-25
Rookie of the Race: Richards
Provisional Starters: Blair, Ferree, Wearing Jr.
Car Count: 57

Tim Trial Results (Position/Car No./Driver/Hometown/Best Lap):

1) 29-Darrell Lanigan – Union,KY 15.072 NTR
2) 24-Rick Eckert – York,PA 15.231
3) 39-Tim McCreadie – Watertown,NY 15.286
4) 5K-Kirk Ryan Jr. – Lewisberry,PA 15.306
5) 0-Scott Bloomquist – Mooresburg,TN 15.311
6) 1 Josh Richards – Shinnston,WV 15.313
7) 99-Donnie Moran – Dresden,OH 15.332
8) 21-Billy Moyer – Batesville,AR 15.346
9) 17M-Dale McDowell – Chickamauga,GA 15.353
10) 44-Clint Smith – Senoia,GA 15.371
11) 9-Dan Schlieper – Sullivan,WI 15.456
12) 15-Steve Francis – Ashland,KY 15.483
13) 25-Shane Clanton – Locust Grove,PA 15.541
14) 3-David Scott – Garland,PA 15.549
15) 19J-Davey Johnson – Greensburg,PA 15.571
16) 1*-Chub Frank – Bear Lake,PA 15.576
17) 4-Alex Ferree – Saxonburg,PA 15.581
18) 0S-Steve Shaver – Vienna,WV 15.584
19) E1-Mike Balzano – Parkersburg,WV 15.594
20) 42-Todd Andrews – Eldred,PA 15.596
21) 24M-Jeremy Miller – Littlestown,PA 15.622
22) 79-Dave Satterlee – Rochester Mills,PA 15.655
23) 64-Sean Cosgrove – Catharpin,VA 15.663
24) 17-Keith Barbara – South Park,PA 15.686
25) 15J-Nick Jones – North Hills,PA 15.694
26) 29K-Ken Schaltenbrand – Sarver,PA 15.711
27) Won11-Rob Blair – Titusville,PA 15.718
28) 5M-Ryan Markham – Ashland,OH 15.738
29) 23-John Blankenship – Williamson,WV 15.741
30) 5-Mike Blose – New Bethlehem,PA 15.755
31) 99J-Jared Miley – South Park,PA 15.816
32) 48-John Flinner – Zelineople,PA 15.823
33) 17D-Ron Davies – Warren,PA 15.834
34) 99jr-Alan Dellinger Heritage,PA 15.849
35) 59-Bill Cunningham – Jefferson,OH 15.857
36) 99B-Rick Briggs – Bear Lake,PA 15.907
37) 22-Bump Hedman – Sugar Grove,PA 15.947
38) 20M-Eric Myers – Holmesville,OH 15.953
39) 1C-Lynn Geisler – Cranberry Twp.,PA 15.960
40) 10-Gary Lyle – Hyde Park,PA 15.986
41) 2J-Mike Johnson – Imperial,PA 15.999
42) 7-Jason Dupont – Lewis Run, PA 16.001
43) 44H-Dave Hess Jr. – Waterford,PA 16.010
44) 28B-Dick Barton – Ashville,NY 16.055
45) 2V-Chad Vallone – Warren,PA 16.057
46) 72-John Mason – Millersburg,OH 16.120
47) 1W-Bob Wearing Jr. – Renfrew,PA 16.126
48) 72M-Jim Kurpakus – Leechburg,PA 16.147
49) 21L-Matt Lux – Franklin,PA 16.200
50) 71-Mike Norris – Sarver,PA 16.260
51) 27-Bobby Stokes – Milton,PA 16.345
52) 46-Tom Tuite –Boyers,PA 16.436
53) 03-Doug Eck – Corry,PA 16.506
54) 55-Chris Schneider – Tarentum,PA 16.511
55) 21V-Rick Armstrong – Bloomingdale,OH 16.929
56) 23T-Tony Burke – Sarver,PA 17.139
57) 9i-Rick Isadore – Cyclone,PA NT

Heat #1 (10 Laps-Top 3 Advance): Lanigan, Clanton, Jones, Moran, Balzano, Miley, Lux, Hedman, Armstrong, Hess Jr.

Heat #2 (10 Laps-Top 3 Advance): Moyer, Eckert, Scott, Flinner, Myers, Andrews, Norris, Shaltenbrand, Burke, Barton

Heat #3 (10 Laps-Top 3 Advance): McCreadie, D. Johnson, McDowell, Blair, Geisler, Miller, Davies, Vallone, Stokes, Isadore

Heat #4 (10 Laps-Top 3 Advance): Ryan Jr., Frank, Smith, Satterlee, Markham, Mason, Tuite, Lyle, Dellinger

Heat #5 (10 Laps-Top 3 Advance): Bloomquist, Schlieper, Blankenship, M. Johnson, Ferree, Wearing Jr., Cunningham, Cosgrove, Eck

Heat #6 (10 Laps-Top 3 Advance): Richards, Shaver, Francis, Blose, Barbara, Dupond, Briggs, Kurpakus, Schneider

“B” Main #1 (12 Laps-Top 2 Advance): Moran, Balzano, Flinner, Myers, Shaltenbrand, Norris, Burke, Hedman, Miley, Armstrong, Lux-NS, Hess Jr.-NS, Barton-NS, Andrews-NS

“B” Main #2 (12 Laps-Top 2 Advance): Satterlee, Miller, Dellinger, Blair, Mason, Stokes, Vallone, Markham, Lyle, Davies, Tuite, Isadore, Geisler

“B” Main #3 (12 Laps-Top 2 Advance): Blose, Barbara, M. Johnson, Alex Ferree, Eck, Dupond, Schneider, Cunningham, Kurpakus, Briggs, Wearing Jr. – NS

Dash (6 Laps-Finish Determines First Three Rows Of Feature): Moyer, McCreadie, Lanigan, Bloomquist, Richards, Ryan Jr.