Results of WoO Late Model Series ‘Firecracker 100’ Preliminary Night No. 2 at Lernerville Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (4) Tim McCreadie/30 $6,275
2. (5) Josh Richards/30 $3,100
3. (2) Brady Smith/30 $2,000
4. (6) Billy Moyer/30 $1,850
5. (7) Dale McDowell/30 $1,500
6. (1) Austin Hubbard/30 $1,500
7. (12) Steve Francis/30 $1,250
8. (14) Mike Knight/30 $1,600
9. (8) Doug Drown/30 $1,050
10. (24) Will Vaught/30 $1,000
11. (20) Shane Clanton/30 $900
12. (3) Doug Horton/30 $825
13. (22) Darrell Lanigan/30 $850
14. (19) Scott Bloomquist/30 $725
15. (10) Rick Eckert/30 $700
16. (21) Davey Johnson/30 $680
17. (13) Tim Fuller/30 $720
18. (23) Dave Hess Jr./30 $660
19. (17) Jamie Lathroum/30 $640
20. (15) Brian Birkhofer/30 $620
21. (26) Russell King/30 $600
22. (16) Bub McCool/30 $600
23. (25) Clint Smith/29 $600
24. (18) Chub Frank/29 $600
25. (9) Robbie Blair/29 $600
26. (11) Steve Shaver/8 $625

* Earnings include cash contingency award bonuses

Time of Race: 13 Mins., 33.399 Secs.
Margin of Victory: 1.386 Secs.
Yellow Flags: 1 (Lap 2)
Lap Leaders: B. Smith (1-20); McCreadie (21-30)
Provisional Starters: C. Smith, King
Rookie of the Race: Hubbard ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Knight ($500)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 19-Tim Fuller/Watertown, NY 15.823
2. 12-Doug Drown/Wooster, OH 15.842
3. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.881
4. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.926
5. 6s-Steve Shaver/Vienna, WV 15.935
6. 15-Steve Francis/Ashland, KY 15.982
7. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.983
8. 0-Scott Bloomquist/Mooresburg, TN 16.032
9. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 16.048
10. 19h-Austin Hubbard/Seaford, DE 16.081
11. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 16.096
12. 21-Billy Moyer/Batesville, AR 16.138
13. 1c-Lynn Geisler/Cranberry Twp., PA 16.140
14. 9K-Mike Knight/Ripley, NY 16.173
15. 4J-John Mollick/Toronto, OH 16.232
16. 24-Rick Eckert/York, PA 16.244
17. 2Jx-Davey Johnson/Latrobe, PA 16.248
18. 14c-Corey Conley/Wellsburg, WV 16.279
19. 17M-Dale McDowell/Chickamauga, GA 16.319
20. 28-Jimmy Mars/Menomonie, WI 16.358
21. J4-John Garvin/Sarver, PA 16.376
22. 72M-John Mason/Millersburg, OH 16.382
23. 6L-Jamie Lathroum/Mechanicsville, MD 16.382
24. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 16.414
25. 21L-Matt Lux/Franklin, PA 16.427
26. 99b-Rick ‘Boom’ Briggs/Bear Lake, PA 16.443
27. won11-Robbie Blair/Titusville, PA 16.489
28. 29s-Ken Schaltenbrand/Sarver, PA 16.513
29. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 16.541
30. 4-Alex Ferree/Saxonburg, PA 16.553
31. 22-Greg Oakes/Franklinville, NY 16.594
32. 2J-Mike Johnson/Imperial, PA 16.602
33. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 16.647
34. 57J-Bub McCool/Vicksburg, MS 16.657
35. 1J-Dave Murdick/Slippery Rock, PA 16.679
36. 1V-Will Vaught/Crane, MO 16.679
37. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 16.736
38. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 16.752
39. 7-Matt Miller/Waterville, OH 16.776
40. 1cfr-Peter Mantha Jr./Gatineau, QUE 16.837
41. 66-Todd Bachman/Natrona Heights, PA 16.895
42. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 16.932
43. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 16.943
44. 4T8-John Flinner/Zelionople, PA 16.956
45. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 16.975
46. 23T-Tony Burke/Sarver, PA 17.065
47. 88-Chuck Sarver/W. Sunbury, PA 17.065
48. 38R-Nick Reges/Butler, PA 17.087
49. 14-April Farmer/Livingston, TN 17.104
50. H1-Jared Miley/South Park, PA 17.132
51. 72N-Michael Norris/Sarver, PA 17.156
52. 45-Mark Byram/Georgetown, DE 17.280
53. 25z-Mason Ziegler/Chalk Hill, PA 17.392
54. 32c-Coleby Frye/Dover, PA 17.444
55. 56-Russell King/Bristolville, OH 17.456
56. 46-Doug Horton/Bruceton Mills, WV 17.522
57. c33-Chris Casner/Mifflintown, PA 17.597
58. J19-Jason Fosnaught/Creighton, PA N/T

Heat No. 1 (10 laps – Top 3 Transfer): B. Smith, McDowell, Fuller, Lux, Lanigan, Farmer, Oakes, King, Geisler, Robinson

Heat No. 2 (10 laps – Top 3 Transfer): Horton, Drown, Knight, Bloomquist, Briggs, Miley, M. Johnson, Flinner, Satterlee, Mars

Heat No. 3 (10 laps – Top 3 Transfer): Richards, Blair, Birkhofer, Clanton, Miller, Hess, Casner, Norris, Garvin, Mollick

Heat No. 4 (10 laps – Top 3 Transfer): Hubbard, Eckert, McCool, C. Smith, Schaltenbrand, Mason, Byram, Burke, Mantha (DNS) Fosnaught

Heat No. 5 (10 laps – Top 3 Transfer): McCreadie, Shaver, Lathroum, D. Johnson, Stone, Murdick, Sarver, Bachman, Ziegler

Heat No. 6 (10 laps – Top 3 Transfer): Moyer, Francis, Frank, Vaught, Ferree, Frye, Conley, Reddick, Reges

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): Bloomquist, Lanigan, Lux, Briggs, Mars, Farmer, King, Satterlee, Oakes, Geisler, Miley, Flinner, M. Johnson (DNS) Robinson

B-Main No. 2 (12 laps – Top 2 Transfer): Clanton, Hess, C. Smith, Byram, Miller, Mason, Norris, Schaltenbrand, Casner, Burke, Mollick, Mantha (DNS) Garvin, Fosnaught

B-Main No. 1 (12 laps – Top 2 Transfer): D. Johnson, Vaught, Ferree, Stone, Murdick, Reddick, Conley, Sarver, Bachman, Reges, Ziegler, Frye