World of Outlaws Sprint Car Schedule

2018

World of Outlaws Sprint Car Schedule

Seasons

Watch on DIRTVision

Print Schedule

Add to Calendar

FRIDAY
FEB
9
FRIDAY, FEBRUARY 9th
DIRTCAR NATIONALS
Volusia Speedway Park | Barberville, FL
Winner: Sheldon Haudenschild
SATURDAY
FEB
10
SATURDAY, FEBRUARY 10th
DIRTCAR NATIONALS
Volusia Speedway Park | Barberville, FL
Winner: Donny Schatz
SUNDAY
FEB
11
SUNDAY, FEBRUARY 11th
DIRTCAR NATIONALS
Volusia Speedway Park | Barberville, FL
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
FEB
24
SATURDAY, FEBRUARY 24th
EAST TEXAS LONESTAR SHOOTOUT
LoneStar Speedway | Kilgore, TX
WEDNESDAY
FEB
28
WEDNESDAY, FEBRUARY 28th
FVP OUTLAW SHOWDOWN
The Dirt Track at Las Vegas | Las Vegas, NV
Winner: Sheldon Haudenschild
THURSDAY
MAR
1
THURSDAY, MARCH 1st
FVP OUTLAW SHOWDOWN
The Dirt Track at Las Vegas | Las Vegas, NV
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
MAR
3
SATURDAY, MARCH 3rd
SOCAL SHOWDOWN
Perris Auto Speedway | Perris, CA
FRIDAY
MAR
9
FRIDAY, MARCH 9th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Thunderbowl Raceway | Tulare, CA
Winner: Aaron Reutzel
SATURDAY
MAR
10
SATURDAY, MARCH 10th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Thunderbowl Raceway | Tulare, CA
FRIDAY
MAR
16
FRIDAY, MARCH 16th
FVP PLATINUM BATTERY SHOOTOUT
Stockton Dirt Track | Stockton, CA
SATURDAY
MAR
17
SATURDAY, MARCH 17th
FVP PLATINUM BATTERY SHOOTOUT
Stockton Dirt Track | Stockton, CA
Winner: Cory Eliason
FRIDAY
MAR
23
FRIDAY, MARCH 23rd
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Ocean Speedway | Watsonville, CA
SATURDAY
MAR
24
SATURDAY, MARCH 24th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Bakersfield Speedway | Bakersfield, CA
Winner: Sheldon Haudenschild
SATURDAY
APR
7
SATURDAY, APRIL 7th
ARIZONA DESERT SHOOTOUT
Arizona Speedway | San Tan Valley, AZ
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
APR
20
FRIDAY, APRIL 20th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Riverside International Speedway | West Memphis, AR
Winner: Daryn Pittman
SATURDAY
APR
21
SATURDAY, APRIL 21st
SPRING CLASSIC
Federated Auto Parts Raceway at I-55 | Pevely, MO
Winner: Daryn Pittman
THURSDAY
APR
26
THURSDAY, APRIL 26th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Cotton Bowl Speedway | Paige, TX
Winner: David Gravel
FRIDAY
APR
27
FRIDAY, APRIL 27th
TEXAS OUTLAW NATIONALS
Devil's Bowl Speedway | Mesquite, TX
Winner: Daryn Pittman
SATURDAY
APR
28
SATURDAY, APRIL 28th
TEXAS OUTLAW NATIONALS
Devil's Bowl Speedway | Mesquite, TX
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
MAY
4
FRIDAY, MAY 4th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Lake Ozark Speedway | Eldon, MO
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
MAY
5
SATURDAY, MAY 5th
TWISTER SHOWDOWN
Salina Highbanks Speedway | Salina, OK
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
MAY
11
FRIDAY, MAY 11th
#LETSRACETWO
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
MAY
12
SATURDAY, MAY 12th
#LETSRACETWO
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Donny Schatz
SUNDAY
MAY
13
SUNDAY, MAY 13th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Tri-State Speedway | Haubstadt, IN
Winner: David Gravel
FRIDAY
MAY
18
FRIDAY, MAY 18th
MORGAN CUP
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
TUESDAY
MAY
22
TUESDAY, MAY 22nd
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Bridgeport Motorsports Park | Swedesboro, NJ
FRIDAY
MAY
25
FRIDAY, MAY 25th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
The Dirt Track at Charlotte | Concord, NC
Winner: Donny Schatz
MONDAY
MAY
28
MONDAY, MAY 28th
MEMORIAL DAY SPECTACULAR PRESENTED BY KOI AUTO PARTS
Lawrenceburg Speedway | Lawrenceburg, IN
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
JUN
1
FRIDAY, JUNE 1st
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
I-96 Speedway | Lake Odessa, MI
Winner: David Gravel
SATURDAY
JUN
2
SATURDAY, JUNE 2nd
BADGER 40
Wilmot Raceway | Wilmot, WI
Winner: Brent Marks
TUESDAY
JUN
5
TUESDAY, JUNE 5th
FVP PLATINUM BATTERY SHOWDOWN
Fairbury Speedway | Fairbury, IL
Winner: Sheldon Haudenschild
THURSDAY
JUN
7
THURSDAY, JUNE 7th
40TH ANNUAL AGCO JACKSON NATIONALS
Jackson Motorplex | Jackson, MN
Winner: Jason Johnson
FRIDAY
JUN
8
FRIDAY, JUNE 8th
40TH ANNUAL AGCO JACKSON NATIONALS
Jackson Motorplex | Jackson, MN
Winner: Jason Johnson
SATURDAY
JUN
9
SATURDAY, JUNE 9th
40TH ANNUAL AGCO JACKSON NATIONALS
Jackson Motorplex | Jackson, MN
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
JUN
15
FRIDAY, JUNE 15th
NORTHERN TOUR
River Cities Speedway | Grand Forks, ND
Winner: Donny Schatz
SUNDAY
JUN
17
SUNDAY, JUNE 17th
MAGIC CITY SHOWDOWN
Nodak Speedway | Minot, ND
Winner: Daryn Pittman
FRIDAY
JUN
22
FRIDAY, JUNE 22nd
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Farley Speedway | Farley, IA
SATURDAY
JUN
23
SATURDAY, JUNE 23rd
JIM "JB" BOYD MEMORIAL PRESENTED BY KARAVAN TRAILERS
Beaver Dam Raceway | Beaver Dam, WI
Winner: Daryn Pittman
FRIDAY
JUN
29
FRIDAY, JUNE 29th
BROWNELLS BIG GUNS BASH
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
JUN
30
SATURDAY, JUNE 30th
BROWNELLS BIG GUNS BASH
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: David Gravel
FRIDAY
JUL
6
FRIDAY, JULY 6th
FVP PLATINUM BATTERY SHOWDOWN
Cedar Lake Speedway | New Richmond, WI
Winner: Brad Sweet
SATURDAY
JUL
7
SATURDAY, JULY 7th
FVP PLATINUM BATTERY SHOWDOWN
Cedar Lake Speedway | New Richmond, WI
Winner: Kerry Madsen
TUESDAY
JUL
10
TUESDAY, JULY 10th
OHIO LOGISTICS BRAD DOTY CLASSIC
Attica Raceway Park | Attica, OH
Winner: Donny Schatz
THURSDAY
JUL
12
THURSDAY, JULY 12th
JOKERS WILD
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Shane Stewart
FRIDAY
JUL
13
FRIDAY, JULY 13th
KNIGHT BEFORE THE KINGS ROYAL
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
JUL
14
SATURDAY, JULY 14th
KINGS ROYAL
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Donny Schatz
TUESDAY
JUL
17
TUESDAY, JULY 17th
DON MARTIN MEMORIAL SILVER CUP
Lernerville Speedway | Sarver, PA
Winner: Kyle Larson
THURSDAY
JUL
19
THURSDAY, JULY 19th
GETTYSBURG CLASH
Lincoln Speedway (PA) | Abbottstown, PA
Winner: Freddie Rahmer
FRIDAY
JUL
20
FRIDAY, JULY 20th
MORGAN CUP
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
FRIDAY
JUL
20
FRIDAY, JULY 20th
CHAMPION RACING OIL SUMMER NATIONALS
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
Winner: Lance Dewease
SATURDAY
JUL
21
SATURDAY, JULY 21st
CHAMPION RACING OIL SUMMER NATIONALS
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
WEDNESDAY
JUL
25
WEDNESDAY, JULY 25th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Airborne Speedway | Plattsburgh, NY
FRIDAY
JUL
27
FRIDAY, JULY 27th
THE BIG "R" OUTLAW SHOOTOUT
Ransomville Speedway | Ransomville, NY
Winner: David Gravel
SUNDAY
JUL
29
SUNDAY, JULY 29th
EMPIRE STATE CHALLENGE
Weedsport Speedway | Weedsport, NY
Winner: Brent Marks
FRIDAY
AUG
3
FRIDAY, AUGUST 3rd
IRONMAN
Federated Auto Parts Raceway at I-55 | Pevely, MO
Winner: Rico Abreu
SATURDAY
AUG
4
SATURDAY, AUGUST 4th
IRONMAN
Federated Auto Parts Raceway at I-55 | Pevely, MO
Winner: Logan Schuchart
WEDNESDAY
AUG
8
WEDNESDAY, AUGUST 8th
5-HOUR ENERGY KNOXVILLE NATIONALS
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: Greg Hodnett
THURSDAY
AUG
9
THURSDAY, AUGUST 9th
5-HOUR ENERGY KNOXVILLE NATIONALS
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
AUG
10
FRIDAY, AUGUST 10th
5-HOUR ENERGY KNOXVILLE NATIONALS
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: Logan Schuchart
SATURDAY
AUG
11
SATURDAY, AUGUST 11th
5-HOUR ENERGY KNOXVILLE NATIONALS
Knoxville Raceway | Knoxville, IA
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
AUG
17
FRIDAY, AUGUST 17th
SECOND LEG OF THE NORTHERN TOUR
River Cities Speedway | Grand Forks, ND
Winner: Donny Schatz
SATURDAY
AUG
18
SATURDAY, AUGUST 18th
DUEL IN THE DAKOTAS
Red River Valley Speedway | West Fargo, ND
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
AUG
24
FRIDAY, AUGUST 24th
RUSHMORE OUTLAW SHOWDOWN
Black Hills Speedway | Rapid City, SD
Winner: Brad Sweet
SATURDAY
AUG
25
SATURDAY, AUGUST 25th
NAPA AUTO PARTS & VISIT BILLINGS PRESENT THE BRAWL AT BIG SKY SPEEDWAY
Big Sky Speedway | Shepherd, MT
Winner: Daryn Pittman
FRIDAY
AUG
31
FRIDAY, AUGUST 31st
OUTLAW ENERGY SHOWDOWN
Skagit Speedway | Burlington, WA
Winner: Sheldon Haudenschild
SATURDAY
SEP
1
SATURDAY, SEPTEMBER 1st
OUTLAW ENERGY SHOWDOWN
Skagit Speedway | Burlington, WA
Winner: Daryn Pittman
MONDAY
SEP
3
MONDAY, SEPTEMBER 3rd
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Grays Harbor Raceway | Elma, WA
Winner: Donny Schatz
WEDNESDAY
SEP
5
WEDNESDAY, SEPTEMBER 5th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Willamette Speedway | Lebanon, OR
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
SEP
7
FRIDAY, SEPTEMBER 7th
GOLD CUP RACE OF CHAMPIONS
Silver Dollar Speedway | Chico, CA
Winner: Brad Sweet
SATURDAY
SEP
8
SATURDAY, SEPTEMBER 8th
GOLD CUP RACE OF CHAMPIONS
Silver Dollar Speedway | Chico, CA
Winner: Rico Abreu
WEDNESDAY
SEP
12
WEDNESDAY, SEPTEMBER 12th
49ER GOLD RUSH CLASSIC
Placerville Speedway | Placerville, CA
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
SEP
14
FRIDAY, SEPTEMBER 14th
WINE COUNTRY OUTLAW SHOWDOWN
Calistoga Speedway | Calistoga, CA
Winner: Daryn Pittman
SATURDAY
SEP
15
SATURDAY, SEPTEMBER 15th
WINE COUNTRY OUTLAW SHOWDOWN
Calistoga Speedway | Calistoga, CA
Winner: Cory Eliason
FRIDAY
SEP
21
FRIDAY, SEPTEMBER 21st
BEFOUR THE CROWNS SHOWDOWN
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Brent Marks
SATURDAY
SEP
22
SATURDAY, SEPTEMBER 22nd
COMMONWEALTH CLASH
Lernerville Speedway | Sarver, PA
Winner: Brad Sweet
FRIDAY
SEP
28
FRIDAY, SEPTEMBER 28th
CHAMPION RACING OIL NATIONAL OPEN
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
Winner: Giovanni Scelzi
SATURDAY
SEP
29
SATURDAY, SEPTEMBER 29th
CHAMPION RACING OIL NATIONAL OPEN
Williams Grove Speedway | Mechanicsburg, PA
Winner: Lance Dewease
SATURDAY
OCT
6
SATURDAY, OCTOBER 6th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Fulton Speedway | Fulton, NY
Winner: Logan Schuchart
FRIDAY
OCT
12
FRIDAY, OCTOBER 12th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Jacksonville Speedway | Jacksonville, IL
SATURDAY
OCT
13
SATURDAY, OCTOBER 13th
WORLD OF OUTLAWS CRAFTSMAN SPRINT CAR SERIES
Terre Haute Action Track | Terre Haute, IN
Winner: Brad Sweet
SUNDAY
OCT
14
SUNDAY, OCTOBER 14th
#LASTCALLFORTHEMALL
Eldora Speedway | Rossburg, OH
Winner: Christopher Bell
FRIDAY
OCT
19
FRIDAY, OCTOBER 19th
FVP PLATINUM BATTERY SHOOTOUT
Lakeside Speedway | Kansas City, KS
Winner: Daryn Pittman
SATURDAY
OCT
20
SATURDAY, OCTOBER 20th
OUTLAW BOOT HILL SHOWDOWN
Dodge City Raceway Park | Dodge City, KS
Winner: Donny Schatz
FRIDAY
OCT
26
FRIDAY, OCTOBER 26th
NITTANY SHOWDOWN
Port Royal Speedway | Port Royal, PA
SUNDAY
OCT
28
SUNDAY, OCTOBER 28th
TUSCARORA 50
Port Royal Speedway | Port Royal, PA
Winner: Donny Schatz
THURSDAY
NOV
1
THURSDAY, NOVEMBER 1st
WORLD OF OUTLAWS WORLD FINALS
The Dirt Track at Charlotte | Concord, NC
FRIDAY
NOV
2
FRIDAY, NOVEMBER 2nd
WORLD OF OUTLAWS WORLD FINALS
The Dirt Track at Charlotte | Concord, NC
Winner: Ian Madsen
SATURDAY
NOV
3
SATURDAY, NOVEMBER 3rd
WORLD OF OUTLAWS WORLD FINALS
The Dirt Track at Charlotte | Concord, NC
Winner: Donny Schatz

Which Schedule Would You like to Add to Your Calendar

2022_CASE_LMS_LOGO