Results of WoO Late Model Series Featherlite Trailers ‘Gopher 50’ at Deer Creek Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (2) Brian Birkhofer/50 $10,250
2. (10) Darrell Lanigan/50 $5,100
3. (3) Clint Smith/50 $3,000
4. (6) Shane Clanton/50 $2,500
5. (9) Josh Richards/50 $2,000
6. (13) Rick Eckert/50 $1,700
7. (7) Jimmy Mars/50 $1,900
8. (4) Shannon Babb/50 $1,300
9. (11) Chub Frank/50 $1,200
10. (16) Brady Smith/50 $1,100
11. (5) Kerry Hansen/49 $1,050
12. (18) Danny Johnson/49 $1,250
13. (14) Tim Fuller/49 $950
14. (21) Vic Coffey/49 $900
15. (12) Mike Prochnow/49 $850
16. (23) John Blankenship/49 $800
17. (20) Tyler Bruening/48 $770
18. (24) Joe Isabell/48 $750
19. (26) Dennis Hillson/46 $730
20. (8) Denny Eckrich/35 $700
21. (19) Jeff Provinzino/26 $700
22. (22) Dustin Hapka/19 $700
23. (15) Chris Simpson/16 $700
24. (1) Steve Francis/13 $700
25. (17) Andrew McKay/13 $700
26. (25) Nick Herrick/12 $700

Time of Race: 19 Mins., 38.792 Secs.
Margin of Victory: 2.016 Secs.
Yellow Flags: 2 (Laps 13, 13)
Lap Leaders: Birkhofer (1-50)
Provisional Starters: Blankenship, Isabell (WoO); Nick Herrick, Hillson (track)
Rookie of the Race: Danny Johnson ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Jimmy Mars ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race ($50): Jeff Roby (Birkhofer)
Chick Hawk Racing Hot Lap Award: Birkhofer (half-off tire warmers)
Super Clean ‘Start of the Race’: Birkhofer ($100)

Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 14.353
2. 15b-Brian Birkhofer/Muscatine, IA 14.359
3. 44-Clint Smith/Senoia, GA 14.422
4. 28M-Jimmy Mars/Menomonie, WI 14.479
5. 19-Steve Francis/Ashland, KY 14.542
6. 18-Shannon Babb/Moweaqua, IL 14.622
7. 50-Denny Eckrich/Tiffin, IA 14.637
8. 95-Keith Foss/Winona, MN 14.682
9. 71-Andrew McKay/Edina, MN 14.685
10. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 14.755
11. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 14.761
12. 25s-Chad Simpson/Mt. Vernon, IA 14.825
13. 24-Rick Eckert/York, PA 14.831
14. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.837
15. 27J-Danny Johnson/Phelps, NY 14.842
16. 25H-Kerry Hansen/Spencer, WI 14.844
17. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 14.871
18. 32c-Vic Coffey/Leicester, NY 14.920
19. 16-Tyler Bruening/Decorah, IA 14.933
20. 2b-Brady Smith/Solon Springs, WI 14.942
21. w56-Gary Webb/Bluegrass, IA 15.024
22. 6H-Nick Herrick/Kenyon, MN 15.041
23. 32s-Chris Simpson/Oxford, IA 15.062
24. 23-John Blankenship/Williamson, WV 15.096
25. 28p-John Provinzino/Hibbing, MN 15.133
26. 7c-Chad Chenoweth/Huron, SD 15.155
27. 18H-Dustin Hapka/Grand Forks, SD 15.158
28. 68-Mike Prochnow/Menomonie, WI 15.256
29. 18s-Sean Beardsley/Central Square, NY 15.435
30. 65-Lucas Peterson/Stockholm, WI 15.566
31. 24s-Justin Sass/Alma, WI 15.695
32. 7-Dennis Hillson/Blooming Prairie, MN 15.770
33. 35T-Tony Bloom/Grand Meadow, MN 15.795
34. 6J-Joe Isabell/Pennellville, NY 15.801
35. 177-Troy Brand/Winona, MN 15.835
36. 17J-John Winge/Rossville, GA 15.901
37. 11W-Mark Noble/Cedar Falls, IA 16.040
38. 40-Nick Kramer/Pine Island, MN 16.140
39. 35J-Jerry Bloom/Grand Meadow, MN 16.181
40. 33-Joe Ludemann/Grand Meadow, MN 16.273
41. 96-Doug Herrick/West Concord, MN 16.346
42. 00-Andy Altenburg/Truman, MN 16.372
43. 3u-Barry Underdahl/Cannon Falls, MN 16.453
44. 19R-Dustin Reeh/Rochester, MN 16.754
45. 3c-Chris Schroder/Ankeny, IA 16.890
46. 15c-Curt Schroder/Des Moines, IA 17.804

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Clanton, Richards, Eckert, McKay, Provinzino, Webb, Beardsley, Winge, T. Bloom, Altenburg, Chris Schroder

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Babb, Birkhofer, Lanigan, Fuller, Coffey, Isabell, Chenoweth, N. Herrick, Peterson, Kramer, D. Herrick, Curt Schroder

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Eckrich, C. Smith, Frank, Chris Simpson, Hapka, Bruening, Sass, Brand, Underdahl, J. Bloom, D. Johnson

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Mars, Hansen, Prochnow, B. Smith, Noble, Reeh, Foss, Blankenship, Chad Simpson, Hillson, Ludemann

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): McKay, Provinzino, Coffey, Chenoweth, Webb, Isabell, Peterson, D. Herrick, Beardsley, T. Bloom, Kramer, Winge, Altenburg, N. Herrick (DNS) Chris Schroder

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): D. Johnson, Bruening, Hapka, Blankenship, Noble, J. Bloom, Sass, Reeh, Hillson (DNS) Underdahl, Foss, Brand, Chad Simpson, Ludemann