Results of WoO Late Model Series ‘Six Nations 50’ at Ohsweken Speedway (Finishing Position/Start/Driver/Laps Completed/Money Won):

1. (8) Josh Richards/50 $10,600
2. (9) Brady Smith/50 $5,500
3. (1) Darrell Lanigan/50 $3,650
4. (10) Rick Eckert/50 $3,000
5. (4) Dan Stone/50 $2,000
6. (18) Tony Knowles/49 $2,200
7. (15) Jordan Bland/49 $2,150
8. (6) Kenny Schrader/49 $1,300
9. (12) Brent Robinson/49 $1,200
10. (17) Russell King/48 $1,200
11. (7) Tim Fuller/48 $1,600
12. (23) Dustin Hapka/47 $1,000
13. (13) Clint Smith/46 $1,450
14. (11) Peter Mantha Jr./22 $900
15. (14) Chub Frank/16 $1,350
16. (24) Tyler Reddick/16 $800
17. (2) Austin Hubbard/14 $770
18. (19) Greg Oakes/14 $750
19. (5) Steve Francis/13 $1,330
20. (21) Adam Ferri/10 $700
21. (3) Shane Clanton/9 $1,200
22. (16) Gregg Satterlee/9 $700
23. (20) Brent Rhebergen/2 $700
24. (22) Chris Ross/1 $700

NOTE: Russell King and Brent Rhebergen started from the rear of the field after changing cars; King went to a backup car after the B-Main, and Rhebergen took the green flag in Mike Knight’s No. 9K after mechanical trouble in his own machine at the end of the B-Main

* Earnings include Winners Circle program and cash contingency award bonuses

Time of Race: 42 Mins., 49.874 Secs.
Margin of Victory: 0.429 Secs.
Yellow Flags: 4 (Laps 5, 7, 14, 16)
Red Flag: 1 (Lap 10)
Lap Leaders: Lanigan (1-5); Hubbard (6-14); Richards (15-50)
Provisional Starters: Hapka, Reddick
Rookie of the Race: Bland ($250)
WoO LMS ‘Bonus Bucks’ Winner: Tony Knowles ($500)
Integra Shocks Crew Chief of the Race: Brandon Bender (Brady Smith)

Ohlins Shocks Time Trial Results (Position/No./Driver/Hometown/Best Lap):

1. 29-Darrell Lanigan/Union, KY 14.718 (NTR)
2. 18H-Dustin Hapka/Grand Forks, ND 14.807
3. 39-Tim McCreadie/Watertown, NY 14.936
4. 19-Steve Francis/Ashland, KY 14.951
5. 44H-Dave Hess Jr./Waterford, PA 14.973
6. 19T-Tim Fuller/Watertown, NY 14.999
7. 25-Shane Clanton/Locust Grove, GA 15.002
8. 21d-Dan Stone/Thompson, PA 15.005
9. 1-Josh Richards/Shinnston, WV 15.029
10. 11H-Austin Hubbard/Seaford, DE 15.035
11. 11-Tyler Reddick/Corning, CA 15.077
12. 18R-Chris Ross/Wallaceburg, ONT 15.085
13. 44-Clint Smith/Senoia, GA 15.122
14. 24-Rick Eckert/York, PA 15.155
15. 9-Kenny Schrader/Concord, NC 15.220
16. 21-Matt Lux/Franklin, PA 15.238
17. 2-Brady Smith/Solon Springs, WI 15.246
18. 14-April Farmer/Livingston, TN 15.275
19. 12-Jordan Bland/Campbellsville, KY 15.301
20. 22s-Gregg Satterlee/Rochester Mills, PA 15.339
21. 1A-Brad Authier/Chatham, ONT 15.437
22. 1*-Chub Frank/Bear Lake, PA 15.454
23. 07R-Brent Rhebergen/Clymer, NY 15.474
24. 3-Brent Robinson/Smithfield, VA 15.518
25. 1F-Adam Ferri/Port Colbourne, ONT 15.548
26. 56-Russell King/Bristolville, OH 15.554
27. 1*CFR-Peter Mantha Jr./Gatineau, QUE 15.566
28. 60-Dale Glassford/Thomasville, ONT 15.846
29. 22G-Greg Oakes/Franklinville, NY 15.919
30. 38-Kirk Hooker/Chatham, ONT 16.026
31. RH21-Gregg Haskell/Chatham, ONT 16.086
32. 88-Andrew Reaume/Blenheim, ONT 16.104
33. 77-Brett Reaume/Blenheim, ONT 16.238
34. 05-Mike Lewis/Wallaceburg, ONT 16.935
35. 92-Adam West/Ridgetown, ONT 17.422
36. 26-Tony Knowles/Tyrone, GA 17.768
37. 81-Tim Mackenzie/Chatham, ONT 18.904
38. 9k-Mike Knight/Ripley, NY 24.583
39. 78-Rick Baker/Ridgeway, ONT N/T
40. 90-Mark Glassford/Goderich, ONT N/T
41. 00-Jim Dale Jr./Shrewsbury, ONT N/T
42. 7-Jeff Dayman/Welland, ONT N/T (DQ – light)

Heat No. 1 (10 laps – Top 4 Transfer): Lanigan, Richards, B. Smith, C. Smith, Ferri, Oakes, Authier, Mackenzie, B. Reaume, Hess, Dale

Heat No. 2 (10 laps – Top 4 Transfer): Fuller, Hubbard, Eckert, Frank, Knight, King, Hapka, Farmer, Dayman, Hooker, Lewis

Heat No. 3 (10 laps – Top 4 Transfer): Clanton, Schrader, Mantha, Bland, Rhebergen, McCreadie, Haskell, Baker, Reddick (DNS) West

Heat No. 4 (10 laps – Top 4 Transfer): Francis, Stone, Robinson, Satterlee, Knowles, A. Reaume, D. Glassford, M. Glassford, Ross, Lux

B-Main No. 1 (12 laps – Top 3 Transfer): King, Oakes, Ferri, Authier, B. Reaume, Dayman, Hooker, Lewis, Dale, Farmer, Knight (DNS) Hapka, Mackenzie, Hess

B-Main No. 2 (12 laps – Top 3 Transfer): Knowles, Rhebergen, Ross, D. Glassford, A. Reaume, McCreadie, M. Glassford (DNS) Haskell, Baker, Reddick, West, Lux