Results of WoO Late Model Series at Butler Battlegrounds (Finish Pos./Start Pos./Driver/Residence/Laps Completed/Status/Earnings):

1. (1) Clint Smith 50 Running $10,000
2. (4) Darren Miller 50 Running $6,000
3. (2) Rick Eckert 50 Running $3,500
4. (6) Tim McCreadie 50 Running $2,500
5. (3) Josh Richards® 50 Running $2,200
6. (8) Chub Frank 50 Running $2,000
7. (5) Billy Moyer 50 Running $1,800
8. (7) Dale McDowell 50 Running $1,600
9. (9) Brian Birkhofer 50 Running $1,400
10. (11) Steve Francis 50 Running 1,200
11. (13) John Vandenberg 50 Running $1,000
12. (12) Scott Bloomquist 50 Running $900
13. (16) Shannon Babb 50 Running $800
14. (14 ) Dan Schlieper 50 Running $700
15. (17) Darrell Lanigan 50 Running $700
16. (18) Rich Neisler 50 Running $700
17. (15) Kerry Hansen 50 Running $700
18. (10) Greg Martin 49 Running $700
19. (20) Zack Olger 49 Running $700
20. (24) Elex Layton 48 Running $700
21. (22) Rick DeLong 48 Running $700
22. (19) Kris Patterson 26 Mechanical $700
23. (21) Steve Casebolt 3 Mechanical $700
24. (23) Rusty Schlenk 1 Mechanical $700

Time Of Race: 17 Mins. 05.557 Secs.
Yellow Flags: One – Lap 27
Red Flags: None
Lap Leaders: Smith 1-50
Rookie of the Race: Richards
Provisional Starters: DeLong, Casebolt, Leyton, Schlenk

Time Trials Results (Pos./Car No./Driver/Hometown/Best Lap):

1) 17M-Dale McDowell – Chickamauga,GA 15.529
2) 21-Billy Moyer – Batesville,AR 15.852
3) 44 Clint Smith – Senoia,GA 15.882
4) 1-Josh Richards® – Shinnston,WV 15.883
5) 32D-Darren Miller – Chadwick,IL 15.953
6) 24-Rick Eckert – York,PA 16.007
7) 39-Tim McCreadie – Watertown,NY 16.037
8) 9-Dan Schlieper – Sullivan,WI 16.051
9) 15B-Brian Birkhofer – Muscatine,IA 16.062
10) 18B-Shannon Babb – Moweaqua,IL 16.089
11) 15-Steve Francis – Ashland,KY 16.096
12) 0-Scott Bloomquist – Mooresburg,TN 16.122
13) 3-Rick DeLong – Whitehouse,OH 16.145
14) 29-Darrell Lanigan – Union,KY 16.204
15) 23-John Blankenship – Williamson,WV 16.253
16) 28-Sam Epling – Perry,MI 16.276
17) 25-Kerry Hansen – Spencer,WI 16.306
18) C9-Steve Casebolt – Richmond,IN 16.357
19) 5M-John Vandenberg – Oskaloosa,IA 16.388
20) 1*-Chub Frank – Bear Lake,PA 16.405
21) 0X-Zack Olger – St. Johns,MI 16.410
22) 75-Greg Martin – Toledo,OH 16.476
23) 0P-Kris Patterson – St. Johns,MI 16.482
24) 78-Elex Leyton – Twin Lake,MI 16.523
25) 91-Rusty Schlenk – Jackson,MI 16.538
26) 49-George Lindsay – Adrian,MI 16.566
27) 34-Alan Vochaska – South Haven,MI 16.638
28) 18-Rusty Seaver – Stanton,MI 16.642
29) 55-Jeep Van Wormer – Pinconning,MI 16.657
30) 87N-Rich Neisler – Fruit Port,MI 16.672
31) 5-Tim Stemler – Ionia,MI 16.,679
32) 27-Eric Spangler – Lake City,MI 16.730
33) 0W-Tim Wilber – Quincy,MI 16.743
34) 53-Hillard Miller – Defiance,OH 16.770
35) 33-Bryan Koebbe – Adrian,MI 16.795
36) 51-Devin Shiels – Britton,MI 16.817
37) 12S-Terry Sroufe – Huntingdon,IN 16.894
38) X1-Justin Robinson – Shepherd,MI 16.906
39) 11R-Scott Reynolds – Athens,MI 16.938
40) 25R-Eddie Reyes – Muskegon,MI 17.047
41) 6-Derek Didone – Harrow,Ont.,Canada 17.049
42) 32-Kyle Cole – Cadillac,MI 17.104
43) Y4-Ryan Gorey – Delta,OH 17.119
44) 37-Bill Hahn – Gibsonburg,OH 17.145
45) 23S-Tim Stafford – Ravenna,MI 17.149
46) 3am-Dean Anderson – Alvordton,OH 17.203
47) 4als-Greg Cooper – Coldwater,MI 17.205
48) 85-Mark Anderson – Blanchard,MI 17.239
49) 56-Randy Archer – Jackson,MI 17.283
50) 03-Greg Gokey – Buckley,MI 17.286
51) 17S-Doug McLachlan – Reading,MI 17.290
52) 77V-Jay VanDyke – Lakeview,MI 17.320
53) 10-Tom Dusen – Muskegon,MI 17.393
54) 1X-Allen Warner –Perrysburg,OH 17.582
55) 12X-Darrell Scott – Adrian,MI 17.801
56) 45-Jack Reeve – Albion,MI 17.827
57) 117-Kevin Reeve – Hanover,MI 18.187
58) 69M-Steve Franum – Coldwater,MI 18.288
59) 87-Mike Williams – Addison,MI NT

Heat #1 (10 Laps-Top 3 Advance): McCreadie, McDowell, Vandenberg, DeLong, Archer, Gorey, Scott, Sroufe-DQ, Schlenk-DQ

Heat #2 (10 Laps-Top 3 Advance): Moyer, Frank, Schlieper, Lanigan, Spangler, Lindsay, Robinson, Hahn, Gokey, J. Reeve

Heat #3 (10 Laps-Top 3 Advance): Smith, Birkhofer, Blankenship, Olger, Wilber, Stafford, Vochaska, K. Reeve, Reynolds, McLachlan

Heat #4 (10 Laps-Top 3 Advance): Richards, Martin, Babb, H. Miller, Seaver, D. Anderson, Franum, Reyes, Epling, Van Dyke

Heat #5 (10 Laps-Top 3 Advance): D. Miller, Francis, Hansen, Patterson, Van Wormer, Koebbe, Didone, Cooper, Dusen-NS

Heat #6 (10 Laps-Top 3 Advance): Eckert, Bloomquist, Neisler, Leyton, Cole, Shiels, M. Anderson, Warner, Casebolt

“B” Main #1 (12 Laps-Winner Only Advance): Lanigan, Spangler, Stemler, Archer, Lindsay, Hahn, Robinson, DeLong, Scott, Gokey, Gorey, J. Reeve

“B” Main #2 (12 Laps-Winner Only Advance): Olger, Wilber, H. Miller, K. Reeve, Seaver, Stafford, Vochaska, McLachlan, Reynolds, Franum, D. Andersom, Epling-NS, Reyes-NS, Van Dyke-NS

“B” Main #3 (12 Laps-Winner Only Advance): Patterson, Leyton, Van Wormer, Koebbe, Cole, Didone, M. Anderson, Cooper, Warner, Shiels, Casebolt – NS

Dash (6 Laps-Finish Determines First Three Rows Of Feature): Smith, Eckert, Richards, D. Miller, Moyer, McCreadie